Monday 19th February 2018,
Federatia Romana de Rugby

Stejarii au fost invinsi de Georgia

28 septembrie 2011 First XV, RWC 2011

Dumbrava a marcat sase puncte pentru Romania

In ultimul meci de la Cupa Mondiala din Noua Zeelanda Romania a pierdut partida cu selectionata Georgiei, scor 25 la 9.

Meciul a debutat cu ratarea unei lovituri de pedeapsa de catre Dumbrava in minutul 5.

Georgia a deschis scorul prin mijlocasul la deschidere Merab Kvirikashvili care a transformat o lovitura de pedeapsa in minutul 9.

Dumbrava a egalat pentru Romania trei minute mai tarziu cu acelasi procedeu.

Decarul Georgiei si-a adus din nou echipa in avantaj cu o lovitura de pedeapsa din pozitie centrala. Tot Kvirikashvili a majorat avantajul Lelos, in minutul 31, cu a treia lovitura de pedeapsa transformata.

Dumbrava a replicat cu o lovitura de pedeapsa imediat si a redus din deficit.

Uvertura Lelos si-a trecut in cont a patra lovitura de pedeapsa reusita si a stabilit scorul pauzei, 12-6 pentru Georgiei.

In debutul partii secunde, atat Dumbrava cat si Kvirikashvili, au ratat cate o lovitura de pedeapsa.

Singurul eseu al partidei a fost reusit de Mamuka Gorgodze in minutul 56, transformat de Kvirikashvili.

Uvertura Lelos a facut 22 la 6 cu o lovitura de pedeapsa in minutul 70. Vlaicu a reusit trei puncte dintr-o lovitura de pedeapsa.

Urjukashvili a inchis tabela cu o lovitura de pedeapsa.

GEORGIA-ROMANIA: 25-9

28 Septembrie 2011 – 19:30 (10:30-Romania), Arena Manawatu, Palmerston North

Arbitri: Dave Pearson (ENG), Romain Poite (FRA) si Vinny Munro (NZL)

Arbitru video: Giulio De Santis (ITA)

Marcatori

Georgia: Kvirikashvili – lovitura de pedeapsa (5), transformare; Gorgodze –eseu; Urjukashvili – lovitura de pedeapsa

Romania: Dumbrava – lovitura de pedeapsa (2), Vlaicu – lovitura de pedeapsa

ROMANIA: 1. Mihaita Lazar, 2. Marius Tincu (C), 3. Paulica Ion, 4. Valentin Ursache, 5. Cristian Petre, 6. Mihai Macovei, 7. Ovidiu Tonita, 8. Daniel Carpo, 9. Florin Surugiu, 10. Danut Dumbrava, 11. Madalin Lemnaru, 12. Ionut Dimofte, 13. Csaba Gal, 14. Stefan Ciuntu, 15. Iulian Dumitras

Rezerve: 16. Bogdan Zebega, 17. Silviu Florea, 18. Valentin Poparlan, 19. Daniel Ianus, 20. Valentin Calafeteanu, 21. Constantin Gheara, 22. Florin Vlaicu

GEORGIA: 1. David Khinchagishvili, 2. Jaba Bregvadze, 3. David Zirakashvili, 4. Ilia Zedginidze, 5. Vakhtang Maisuradze, 6. Giorgi Chkhaidze, 7. Mamuka Gorgodze, 8. Dimitri Basilaia, 9. Irakli Abuseridze, 10. Merab Kvirikashvili, 11. Alexander Todua, 12. Tedo Zibzibadze, 13. David Kacharava, 14. Revaz Gigauri, 15. Lasha Khmaladze

Rezerve: 16. Goderdzi Shvelidze, 17. Vasil Kakovin, 18. Levan Datunashvili, 19. Givi Berishvili, 20. Bidzina Samkharadze, 21. Irakli Chkhikvadze, 22. Malkhaz Urjukashvili

Clasament grupa B
Team P W D L PF PA TF TA BP PTS
Anglia
3 3 0 0 121 22 17 1 2 14
Argentina
3 2 0 1 65 33 7 2 2 10
Scotia
3 2 0 1 61 43 4 3 2 10
Georgia
3 1 0 2 41 65 2 6 0 4
Romania
4 0 0 4 44 169 3 21 0 0

2,229 total views, no views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

15 Comments

  1. Firoi Cristian 28 septembrie 2011 at 20:21

    Sus fruntea baieti !!!!!

  2. Laurentium Mugurus Populus 28 septembrie 2011 at 22:34

    Rusine baaah ,afara cu panarama aia de antrenor……

  3. Cornel Aciu 29 septembrie 2011 at 5:04

    nu-i nimic baieti, noi suntem mandrii de voi

  4. Jan Sportivu 29 septembrie 2011 at 8:40

    bravoo baietii!!!!

  5. Ștefan Bădiță 29 septembrie 2011 at 11:57

    dupa ce ne-am facut de ras, cred ca e momentul sa tragem un semnal de alarma pana si guvernului. avem nevoie de baze sportive, de recrutari din randul tinerilor, bani la FRR, etc….. vedem cum in Romania SuperLiga din 8 echipe nu este un campionat puternic, singurele echipe mai de soi fiind Steaua, Dinamo, Baia Mare…. problemele trebuiesc rezolvate de la copii si juniori. Daca nu putem mai mult cu aceasta generatie, trebuie sa ne indreptam ochii spre ce vine de acum incolo. Sunt centre de copii si juniori destule, cum ar fi Bucuresti, Galati, Focsani, Constanta, Cluj, Buzau, Barlad….. care au de unde alege jucatori. Alocati bani catorva centre de copii si juniori care sa zbarnaie in ligile aferente grupelor de varsta, si faceti o noua echipa nationala alcatuita din cei mai buni dintre cei buni! Nu mai pierdeti bani cu organizarea de zeci si sute de turnee inutile…. CONCENTRATI-VA PE VIITOR! Apropiati-va de primarii din marile orase: Galati, Iasi, Constanta, Cluj, Timisoara, Oradea, Braila, Ploiesti, Brasov, Craiova … sa popularizati sportul cu balonul oval prin organizarea de meciuri amicale ale Romaniei! La Galati sunt 2-3 stadioane, la Ploiesti la fel, Constanta, Cluj, aveti unde! Doar vointa sa faceti va mai trebuie! Incercati sa aduceti in facultatile de sport RUGBY, ca se practica batminton si tenis in detrimentul rugby-ului….. Faceti un program in colaborare cu primariile si inspectoratele scolare pentru a aduce in fiecare scoala cate 2-3 mingi de rugby, mai ales acum cand majoritatea scolilor au teren cu gazon artificial, ideal pentru un rugby tag sau chiar un rugby full-contact!

  6. Lupei Andrei 29 septembrie 2011 at 12:34

    sa plece gontineac…..nu are nicio treaba cu sportul asta …e varza…sa lase antrenorii francezi sa-si faca treaba….pleaca gontineac

  7. Mal Nicolae 29 septembrie 2011 at 15:59

    Hei bate vantul schimbari, Mister !?! Poate vreti sa comentati asta Georgia 551m RUN METRES Romania 261m. Cred ca nu mai este nimic de spus. SHAME SHAME SHAME OAKS and FRR. Nu avem un rugby de nivelul sec. XXI, e corect ca rugby incepe cu gramada dar ce te faci cand nu mai ai nimic dupa, deci este important cu ce incepii rugby-ul (scrum) dar cel mai mult conteaza cu ce o termini, trei-sferturi, Hei mosier mai faceti ceva cu Academia si schimbati stilul de joc, unul mai deschis pe trei-sferturi, ca altfel vom merge in CEN 2 sau 3.
    Go Oaks !

  8. Cantor Bogdan 30 septembrie 2011 at 10:22

    capul sus baieti si Romeo ,problema ii in alta parte…………….cand o sa avem in romania sportul ca si interes national o sa se intample altceva pana atunci doar povesti si vise.

  9. Armanca Ioni 30 septembrie 2011 at 10:26

    u right bogdane…bine ca baga bani ca fraierii in fotbal sa aiba ce spala…intr-un sport adevarat nu se poate!rusine lor, bravo baietilor pentru daruinta!

  10. Trandafirul Galben 30 septembrie 2011 at 23:21

    Ca fapt divers voi stiati ca Romeo Gonineac antreneaza la aurillac echipa de cadeti? si culmea este ca pentru acea echipa exista 3 antrenori..iar el antreneaza echipa B! ma gandeam ca in general experienta se acumuleaza dealungul timpului…dar totusi? saltul nu este cam mare de la o echipa de copii de 15 anisori, la o nationala de seniori?banuiesc ca un antrenor trebuie sa confirme mai intai…e de prisos..si asa vbim la pereti..

  11. Trandafirul Galben 30 septembrie 2011 at 23:25

    NU EXISTA NICI UN VANT AL SCHIMBARII…CARACATITZA ARE PICIOARE LUNGI…SI STEJARUL RADACINI POLITICE, PARDON PUTERNICE!
    nici o aluzie…

  12. Stefan Bogdan Gabriel 1 octombrie 2011 at 7:21

    Felicitari . Este un real progres fata de anii trecuti in care eram batuti la diferente mari si tanand seama ca am avut si o grupa grea. Succes in continuare :)))

  13. Stefan Bogdan Gabriel 1 octombrie 2011 at 7:25

    Toata lumea comenteaza de pe margine, dar nimeni nu stie de fapt ceea ce se intampla pe terneul de rugby si ce efort trebuie depus. Aceste intalniri cu unele dintre marile echipe de rugby ale lumii le putem trece la capitolul experiente si data viitoare sa folosim ceea ce am invatat.

  14. Stefan Bogdan Gabriel 1 octombrie 2011 at 7:25

    *terenul