Romania castiga in CEN cu Portugalia

Andrei Ursache a marcat eseul castigator chiar la debut.

Cele -3 grade care se aratau astazi in termometre nu au fost un impediment in desfasurarea meciului Romania – Portugalia, cei peste 120 de voluntari au venit inca de la prima ora la stadionul Arcul de Triumf pentru a ajuta la curatarea gazonului si au fost rasplatiti de echipa nationala cu o victorie.

Romanii au dominat partida inca din primele momente, Madalin Lemnaru a deschis scorul in minutul 8 cu o incercare. Din pacate, Dumbrava rateaza transformarea si scorul este 5-0.

Pedro Leal, demi-ul Portugaliei, rateaza o lovitura de pedeapsa la jumatatea reprizei. Primul eseu al Portugaliei este inscris de Antonio Aguilar in minutul 28. De aceasta data, Pedro Leal reuseste transformarea si Portugalia preia controlul pe tabela de marcaj, scor 5-7.

In minutul 32, Romania ramane in 14 oameni pe teren dupa ce Viorel Lucaci primeste un cartonas galben. Opt minute mai tarziu, acesta este urmat de Julien Bardy care primeste si el 10 minute pe margine, chiar la finalul primei reprize.

In repriza a doua intra in teren Andrei Ursache, Florin Surugiu si Florin Vlaicu. Este pentru prima in istoria recenta a rugbyului romanesc cand doi frati se afla pe teren in acelasi timp pentru echipa Romaniei.

Andrei Ursache, jucatorul CSM Baia Mare, si-a facut debutul la echipa nationala printr-un eseu in minutul 65. Vlaicu reuseste transformarea si Romania conduce cu scorul 12-7. Acelasi Andrei Ursache primeste un cartonas galben in minutul 73 si Romania joaca din nou in 14.

In ultimul minut al meciului, romanii profita de o greseala a portughezilor si aleg sa trimita la bete.
Vlaicu reuseste lovitura de pedeapsa si partida se incheie cu victoria Romaniei, scor 15-7.

Romania se claseaza momentan pe primul loc in returul Cupei Europene a Natiunilor si pe doi in clasamentul general.

ROMANIA-PORTUGALIA: 15-7
Stadionul National Arcul de Triumf
Arbitri: Leo Colgan – Mark Patton, David Keane (Irlanda)
Spectatori: 750
Marcatori:
Romania: Lemnaru – eseu; Ursache A. – eseu; Vlaicu – transformare, lovitura de pedeapsa;
Portugalia: Aguilar – eseu; Leal – transformare

Romania: 15. Dumitras Iulian, 14. Lemnaru Madalin, 13. Gal Csaba, 12. Dinis Cristian, 11. Catuna George, 10. Dumbrava Dan, 9. Calafeteanu Valentin, 1. Lazar Mihaita, 2. Tincu Marius (C), 3. Badalicescu Vlad, 4. Ursache Valentin, 5. Petre Cristian, 6. Macovei Mihai, 7. Lucaci Viorel, 8. Carpo Daniel
Rezerve: 16. Radoi Andrei, 17. Ursache Andrei, 18. Coste Alin, 19. Gorcioaia Andrei, 20. Surugiu Florin, 21. Vlaicu Florin, 22. Gheara Constantin

Portugalia: 15. António Aguilar, 14. Adérito Esteves, 13. Frederico Oliveira, 12. Carl Murray, 11. Bernardo Silveira, 10. Yannick Ricardo, 9. Pedro Leal, 1. João Junior, 2. Mike Tadjer, 3. Jorge Segurado, 4. David dos Reis, 5. Gonçalo Uva (C), 6. Vasco Uva, 7. Julien Bardy, 8. Juan Severino.
Rezerve: 16. Vasco Marques, 17. Joao Mateus, 18. José Leal da Costa, 19. Rui D’Orey, 20. Luis Sousa, 21. Francisco Pinto Magalhães, 22. José Lima