Rusia si Portugalia au castigat in CEN

11 martie 2012 INTERNATIONAL

Rusia.

Rusia – Ucraina, 38-19.

Cinci eseuri pentru Rusia in meciul impotriva Ucrainei si ex-sovieticii iau punctul bonus al partidei. Ucraina deschide scorul printr-un eseu in minutul 15, iar rusii raspund cu eseul lui Denis Antonov, pentru prima data capitan al echipei nationale. Mikhail Babaev si Denis Simplikevich marcheaza si ei cate un eseu pentru Rusia, iar scorul la pauza este 21-12.
A doua repriza apartine tot rusilor, acestia marcheaza din nou prin Andrey Ostrokov, debutant la nationala Rusiei si Evgeny Titov. Victorie meritata pentru rusi in Cupa Europeana a Natiunilor, scor final 38-19.
Partida a fost arbitrata de trei romani: Vlad Iordachescu, ajutat la cele doua margini de Radu Petrescu si Danut Frasineanu.
Portugalia – Spania, 23-17.
Victorie importanta pentru portughezi pe teren propriu contra Spaniei. Lusitanii deschid scorul prin Pedro Leal in minutul 17 al partidei. Spania egaleaza prin Peluchon, dar Leal schimba scorul in favoarea gazdelor. Spaniolii preiau controlul pe finalul primei reprize si marcheaza primul eseu prin Auzqui. Scorul la pauza este 6-8, Portugalia – Spania.
Peluchon deschide a doua repriza cu o lovitura de pedeapsa. Portughezii marcheaza si ei primul eseu prin Uva, transforma Leal si scorul este 13-11. Doua lovituri de pedeapsa reusite de Peluchon si spaniolii preiau conducerea, scor 13-17. Eseul lui Tajder, transformat de Leal a rasturnat situatia in favoarea Portugaliei. Leal incheie partida cu o noua lovitura de pedeapsa reusita, scor final al partidei, 23-17.