Stejarii au pierdut la Madrid

17 martie 2012 First XV
La Bucuresti va avea loc un nou curs World Rugby Level 1 pentru antrenori.

Federatia Romana de Rugby.

Echipa nationala de rugby a pierdut sambata la Madrid, in fata Spaniei, cu scorul de 13 la 12.

Stejarii au deschis scorul prin Vali Calafeteanu in minutul 7, cand mijlocasul la gramada a transformat o lovitura de pedeapsa.

Uvertura ibericilor, Mathieu Peluchon, a marcat si el din acelasi procedeu si a egalat 11 minute mai tarziu.

Calafeteanu a repetat reusita din minutul 7, si Romania conducea cu 6-3 din minutul 25. Acesta a fost si scorul pauzei.

Partea a doua a meciului a debutat cu eseul lui Glenn Rolls si transformarea lui Sergi Aubanell.

Calafeteanu a adus nationala noastra din nou in avantaj cu doua lovituri de pedeapsa transformate in minutele 66 si 74.

Peluchon a reusit insa un dropgol inainte cu doua minute de final si Spania castiga la limita cu Stejarii.

SPANIA-ROMANIA: 13-12

Marcatori:
Spania: Peluchon – lovitura de pedeapsa, dropgol; Aubanell – transformare; Rolls – eseu;
Romania: Calafeteanu – lovitura de pedeapsa (4)

ROMANIA: 1. Andrei URSACHE, 2. Andrei RADOI, 3. Paulica ION, 4. Valentin URSACHE, 5. Cristian PETRE (C), 6. Andrei GORCIOAIA, 7. Adrian ION, 8. Mihai MACOVEI, 9. Valentin CALAFETEANU, 10. Iulian DUMITRAS, 11. Adrian APOSTOL, 12. Cristian DINIS, 13. Csaba GAL, 14. Madalin LEMNARU, 15. Ionut NIACSU
Rezerve: 16. Marius TINCU, 17. Mihaita LAZAR, 18. Alin COSTE, 19. Valentin POPARLAN, 20. Florin SURUGIU, 21. Constantin GHEARA, 22. Dorin MANOLE,

SPANIA: 1. Franck Labbe (Union Bordeaux-Bègles), 2. Fabien Rofes (Union Bordeaux-Bègles), 3. Jesus Moreno (Limoges), 4. Tom Parker (Ordizia Rugby Elkartea), 5. Jesus Recuerda (C) (Lille), 6. Sergi Guerrero (UE Santboiana), 7. Mathieu Roca (Aurillac), 8. David Barrera (Stade Montois), 9. Sebastien Rouet (Saint Etienne), 10. Mathieu Peluchon (FC Auch Gers), 11. Pierre Belzunce (Colomiers), 12. Pierre-Emmanuel Garcia (Castres Olympique), 13. Jamie Nava Olano (Saint Etienne), 14. Sergi Aubanell (ASM Clermont Auvergne), 15. Brice Labadie (Perigueux)
Rezerve: 16. Jonathan Phipps (CR La Vila), 17. David Gugernadze (Carcassonne), 18. Craig Lyons (UE Santboiana), 19. Glenn Rolls (Valladolid RAC Quesos Entrepina), 20 Mickael Lopez (Dax), 21 Bruno Angulo (Saint Etienne), 22 Nicholas Marshall (Bera Bera RT)