Lyon, matematic retrogradata din Top 14

Top 14.

Echipa romanilor Manta si Balan, Lyon, a retrogradat din elita franceza, dupa ce a pierdut meciul din antepenultima runda, 19-20 acasa cu Bayonne. Lyonezii au marcat un eseu prin Suchier, in timp ce Huget si O’Connor au reusit incercari pentru oaspeti. Thomas a marcat puncte pentru gazde din transformare si patru penalitati, in timp ce bascii au mai punctat prin Potgeiter, o lovitura de pedeapsa si doua transformari, si Boyet, o penalitate. Bogdan Balan a fost titular pentru Lyon, fiind inlocuit in minutul 57. La pauza, Lyon a condus cu 16-7.

Toulouse – Brive 30-21. Campioana en-titre s-a impus greu in fata celor de la Brive. Toulouse a inscris doua eseuri, prin Poitrenaud si Clerc, in debutul partidei, dupa care au venit eseurile oaspetilor, tot doua, semnate de Speeding si Boussuge. Swanepoel a marcat trei penalitati si o transformare pentru oaspeti, in timp ce gazdele au mai punctat prin MacAllister, sase lovituri de pedeapsa si o transformare.

Stade Francais – Perpignan 35-31. Roncero si Smith au inscris eseuri pentru parizieni, in timp ce catalanii au culcat balonul in terenul advers de tinta prin Plante, Candelon si Hume. Hook, cu patru lovituri de pedeapsa si doua transformari a adus punctul bonus defensiv pentru Perpignan, care nu i-a avut in distributie nici pe Tonita, nici pe Tincu. Stade Francais a avut un eseu de penalizare, dupa care a mai punctat prin Dupuy, cinci penalitati si o trei transformari.

Clermont – Montpellier 22-9. Clermont a avut din nou multa forta ofensiva, punctand prin eseul lui Paulo, unicul al meciului, in minutul 69. James a reusit o lovitura de pedeapsa si un dropgol, in prima repriza, iar Parra a completat cu trei lovituri de pedeapsa si o transformare, in mitanul secund. Oaspetii au marcat prin Bustos odata si Fernandez de doua ori, din lovituri de pedeapsa.

Bordeaux – Agen 29-15. Victorie pretioasa pentru Bordeaux, care astfel se poate salva de la retrogradare. Reihana, Avei, Toetu si Adams au reusit patru eseuri pentru punct bonus ofensiv, iar restul punctelor pentru girondini au fost marcate de Lopez, doua transformari si Frazer, transformare si lovitura de pedeapsa. Ahotaeiba si Vaka au marcat pentru oaspeti, tentativele de tinta ale lui Tian, transformare si lovitura de pedeapsa, conturand scorul final. Florea nu a fost folosit la gazde.

Biarritz – Racing Metro 22-13. Meci frumos la Biarritz, adjudecat de gazde dupa o evolutie excelenta a lui Yachvili, cu patru lovituri de pedeapsa si o transformare. Traille a reusit un dropgol, iar Ngwenyia a inscris un eseu. Parizienii au avut o incercare, prin Chavancy, iar Descons a marcat doua lovituri de pedeapsa si o transformare.

Toulon – Castres 25-25. Armitage, Giteau si Smith au inscris trei incercari pentru gazde, in timp ce Martial a facut acelasi lucru pentru Castres. Wilkinson, cu doua transformari si doua lovituri de pedeapsa a completat pentru Toulon, iar Teulet, patru penalitati si o transformare, alaturi de Bernard, doua penalitati, au asigurat remiza.