Monday 25th May 2020,
Federatia Romana de Rugby

Steaua a castigat Cupa Dinamo la Rugby 7 U14

14 mai 2012 JUNIORI

Imagini de la festivitatea de premiere.

In acest weekend s-a disputat pe terenul “Florea Dumitrache” din incinta Parcului Sportiv DINAMO competitia de Rugby 7 la minirugby – U14 – “CUPA DINAMO”.
Aceasta manifestare sportiva a fost prilejuita de implinirea a 64 de ani de existenta a clubului din Soseaua Stefan cel Mare, aniversare ce este inscrisa in calendarele sportive cu data de 14.05.1948.

Competitia, contand şi ca etapa in campionatul A.M.R.B., a adunat la start opt echipe de categoria U14: Dinamo I, Dinamo II, RC Grivita, AS Select, CS Joita 07, CSS3 Steaua, CSO Pantelimon şi RC Triumf), dispuse in doua grupe.

Odata cu terminarea meciurilor din grupe s-au aflat şi ocupantele locurilor unu si doi astfel: grupa A – CSS 3 Steaua şi CSO Pantelimon, grupa B – CS Dinamo şi RC Grivita. Ocupantele locurilor intai şi-au disputat finala, CSS 3 Steaua impunandu-se in fata micilor „buldogi” la o diferenta de patru incercari.
In finala mica, CSO Pantelimon a trecut greu de RC Grivita, meciul necesitand prelungiri de departajare (4-3).

Inchiderea manifestarii a adus şi premierea de catre organizatori a celor aproximativ 100 de copii prezenti, in afara echipei caştigatoare (CSS 3 Steaua) ce a primit Cupa Dinamo, echipelor prezente fiindu-le oferite diplome de participare, trofee stilizate, baloane de joc si cutii cu sucuri naturale.

Au fost acordate şi doua premii speciale, titlurile de “cel mai tehnic jucator” – Sarpe Ovidiu (CSS 3 Steaua) şi “cel mai combativ jucator” – Jianu Laurentiu (CS Dinamo).

Distinctiile şi premiile au fost oferite celor mici de managerul general al echipei de rugby a CS Dinamo, Ştefan Demci, de antrenorul secund al aceleiaşi echipe, Gheorghe Solomie, de coordonatorul Centrului de copii şi juniori din cadrul sectiei de rugby a CS Dinamo, Cristian Hildan si de capitanul “buldogilor”, Adrian Barbuliceanu.

In afara de prezenta la stadion a rudelor micilor sportivi, a unor profesori de sport de la şcoli de pe raza sectorului 2, competitia a fost onorata de vizita selectionerului echipei nationale de seniori de Rugby 7, Christophe Reigt.

CLASAMENT
1. CSS3 Steaua 12 p.
2. CS Dinamo 11p.
3. CSO Pantelimon 10 p.
4. RC Grivita 9 p.
5. RC Triumf 8 p.
6. AS Select 7 puncte
7. CS Joita 6 puncte

Mai multe fotografii aici.

2,833 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

1 Comment

Leave A Response