Carcassonne – Oyonnax, 25-21 in Pro D2. Toderasc revine pe teren, Sirbe titular

Pro D2.

Duelul celor doi internationali romani din Pro D2, Tonita si Ursache, a fost transat de primul, in meciul Carcassonne – Oyonnax, incheiat cu victoria gazdelor, scor 25-21.

Ambii au fost titulari din primul pana in ultimul minut, in echipele lor. Marius Sirbe a fost si el integralist in linia a II-a a celor de la Tarbes, la victoria cu 20-16, in deplasarea de la Aix-en-Provence.

La Rochelle s-a impus cu 30-25 pe terenul celor de la Colomiers, pilierul roman Petrisor Toderasc revenind in echipa invingatoare dupa o pauza fortata din cauza unei accidentari. Toderasc a fost titular, fiind inlocuit in minutul 47. Lyon s-a impus in fata lui Narbonne cu 36-16, niciunul din conationalii nostri, Manta sau Balan nefiind convocati pentru acest joc.

Alte rezultate din Pro D2:
Albi – Aurillac 25-19
Brive – Auch 16-11
Beziers – Pau 16-19
Dax – Massy 44-10

In clasament, Oyonnax are 21 de puncte, fiind urmata de Lyon, 20 de puncte si Tarbes 19 puncte.