Monday 06th July 2020,
Federatia Romana de Rugby

Participarile Selectionatei Bucurestiului in Amlin Challenge Cup

11 octombrie 2012 Wolves

AMLIN Challenge Cup.

Incepand cu sezonul 2004-05, s-a creat Selectionata Bucuresti, pentru a ne reprezenta in a doua competitie valorica intercluburi din Europa. Practic s-a creat o echipa care reuneste cei mai valorosi jucatori din campionatul intern, jucatori care astfel au ocazia de a demonstra ca pot face parte din lotul Stejarilor.

Prima aparitie a Selectionatei Bucuresti in Europa a fost in sezonul amintit dar nu in Challenge Cup ci in European Shield. Aici in primul tur baietii nostri au dat piept cu Leonessa Rugby din Italia.
Debutul Selectionatei Bucuresti sau “stejareii” cum mai erau supranumiti, a avut loc pe 5 Decembrie 2004 pe stadionul din Ghencea si a coincis cu o victorie, 18-15.

Echipa noastra a evoluat in formula: Dimofte-Ghioc, Oprea, Gal, Teodorescu-Dumbrava, I.Andrei-Coromercea, Zebega, P.Ion-V.Ursache, Lacatus-Alionte, Poenaru, Carpo. Victoria a fost obtinuta in ciuda eliminarii pentru cartonas rosu a lui V.Ursache. Punctele “stejareilor” au fost marcate de Teodorescu o incercare, I.Andrei o transformare si doua penalitati la care s-a adaugat si un eseu de penalizare.

In partida retur Selectionata Bucuresti a cedat cu 32-21 si a ratat calificarea in turul urmator. Desi Teodorescu si Lacatus au reusit doua incercari, echipa noastra a platit tribut indisciplinei, cartonase galbene fiind vazute de Lacatus, Tatu si Poenaru.

Incepand cu editia 2005-06, Selectionata Bucuresti a participat in Amlin Challenge Cup. Pentru aceasta editie echipa noastra a fost repertizata intr-o grupa alaturi de Gloucester, Bayonne si Toulon. Desi am suferit cinci infrangeri, am obtinut un succes remarcabil pe Stade Felix Mayol in fata lui Toulon cu rezultatul de 23-17. Echipa victorioasa a aratat astfel: Vlaicu-C.Nicolae, Dascalu, Fercu, Teodorescu-Dumbrava, A.Lupu-Nere, Mihalache, Sponte-Tatu, Mocanu-Baraulea, Carpo, Ratiu. Baietii nostri au reusit trei incercari prin Fercu, Ratiu si Fercu, ultimul fiind eseul victoriei reurist cu trei minute inainte de finalul jocului.

In editia 2006-07 intr-o grupa alaturi de Newport Dragons, Bristol si Bayonne am reusit o victorie si o infrangere onorabila in fata francezilor. In celelalte partide am cedat cu 29-39 si 10-66 in fata lui Newport respective 3-27 si 19-33 contra celor de la Bristol.
Succesul in fata lui Bayonne a venit la Bucuresti cu rezultatul de 32-27, dupa ce la pauza am fost condusi cu 17-12. Dascalu, Mersoiu si Fercu au marcat cate o incercare, ultimul fiind decisiv. Baietii nostri au evoluat in XV-le: Vlaicu-C.Nicoae, Gal, Dascalu, Fercu-Dimofte, Calafeteanu-Nere, Zebega, P.Ion-Ratiu, V.Ursache-Burcea, Tudori, Mersoiu.
In partida de la Bayonne, Selectionata Bucuresti a cedat greu cu 38-31, Fercu reusind performanta de a marca trei incercari.

2007-2008 a fost sezonul in care s-a consemnat cea mai buna participare a Selectionatei Bucuresti. Am obtinut doua succese si un rezultat de egalitate intr-o grupa cu Worcester, Gran Parma si Montauban. In Italia “stejareii” au smuls un egal , 23-23 contra lui Gran Parma, gratie celor trei incercari reusite de Burcea, Mersoiu si V.Rus. In partida revansa ne-am impus la limita 21-20, Bigiu si Dimofte reusind cate o incercare iar Vlaicu o conversie si trei lovituri de pedeapsa.
Al doilea succes l-am obtinut in fata francezilor de la Montauban cu rezultatul de 19-17. Dimofte a reusit o incercare transformata de Vlaicu care a mai adus puncte din patru penalitati. Echipa noastra a evoluat in formula: Vlaicu-Bigiu, Dascalu, Gal, Ciuntu-Dimofte,Caplescu-Nere, Zebega, Basalau-Popirlan, Coste-Burcea, N.Rus, Mersoiu, pe durata partidei evoluand si M.Lazar, Dobre, Ratiu, Carpo, A.Lupu si Al.Marin. La oaspeti a evoluat internationalul roman B.Balan

Din sezonul urmator Selectionata Bucuresti a devenit Bucharest Oaks. Intr-o grupa alaturi de Bourgoin, Worcester si Petrarca Padova, am obtinut un singur succes, in deplasare la Padova. Succesul a venit dupa ce in partida de pe teren propriu am cedat cu 14-20 in fata italienilor care au reusit o incercare iar fundasul L.Mercier cinci penaliati. In Italia, insa, dupa o partida dramatica , Vlaicu a adus puctele victoriei dintr-o penalitate in minutul 74, iar Oaks s-au impus cu 17-15.

O singura victorie au obtinut Bucharest Oaks si in editia 2009-10. Succesul a fost consemnat in fata celor de la Overmach Parma cu scorul de 21-9, prin punctele semnate de Gal si Ratiu din incercari, Vlaicu dintr-o conversie si doua penalitati respectiv Dimofte dintr-un dropgol. O partida buna au reusit Stejarii si in fata francezilor de la Bourgoin cand au cedat cu 19-21 pe finalul jocului, dupa ce la pauza rezultatul fusese egal 13-13.
In rest am cedat cu Leeds, 9-23 si 6-26, cu Bourgoin 15-33 si la Parma cu 9-16.

In sezonul 2010-11 am reusit din nou o victorie si un joc bun pe teren propriu in fata titratei echipe franceze, Stade Francais. Ne-am impus la limita cu 20-19 in fata celor de la Crociati, cu un eseu marcat de C.Nicolae si cinci penalitati semnate Dumbrava. In partida cu Stade Francais desi am marcat doua eseuri prin Lemnaru si Burcea a trebuit sa ne recunoastem infranti, 20-29, de o echipa in care figuraru nume precum Bonneval, Pape, Parisse, Dupuy sau Bastareaud.

Sezonul trecut intr-o grupa cu Stade Francais, Worcester si Crociati am reusit doua succese, ambele in fata italienilor. Pe stadionul Arcul de Triumf ne-am impus cu 34-7, luand si bonusul ofensiv gratie celor patru incercari reusite de Cr.Munteanu si hat-trick-ului semnat de Apostol. In partida retur am reusit aceeasi performanta, de acesta data Apostol, Dobre si dubla lui Surugiu asigurand bonusul ofensiv.
Trebuie sa remarcam si evolutia din partida cu Worcester de la Bucuresti in care am condus cu 13-12 pana cu un sfert de ora inainte de finalul jocului, cand am primit doua incercari si am cedat cu 13-24.
Din sezonul trecut echipa noastra poarta denumirea de Bucharest Wolves sau Lupii Bucuresti tocmai pentru a nu fi confundati cu selectionata Romaniei.

Palmaresul Selectionatei Buccuresti si a Lupilor arata astfel:
-8 sezoane
-44 de jocuri
-10 victorii
-1 egal
-33 de infrangeri
-649 de puncte marcate
-1373 puncte primite.
-63 de eseuri marcate
-Nicolae Nere-cele mai multe partide disputate-40
-Florin Vlaicu-cele mai ulte puncte marcate-184
-Catalin Fercu-cele ami multe incercari reusite-7

1,414 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response