Friday 04th December 2020,

Debutul Heineken Cup

15 octombrie 2012 CHAMPIONS CUP

Heineken Cup.

Grupa 1 – Racing Metro 92 Paris s-a impus dramatic in fata lui Munster, reusind o victorie in ultimele patru minute ale partidei. In minutul 72 Munster conducea cu 17-16 prin eseurile realizate de Dougall si Zebo, la care s-au adaugat transformarile lui Keatley si O’Gara, ultimul semnand si o penalitate.

Pentru Racing Metro punctele fusesera aduse de Machenaud cu o incercare si O.Barkley din transformare si lovituri de pedeapsa. Finalul a fost dramatic, O.Barkley in mintul 76 si M.Bergamasco in minutul 78 reusind sa aduca punctele victoriei din doua penalitati.

Saracens au reusit o victorie fara istoric cu 45-0 pe Murrayfield in fata lui Edinburgh. Proportiile scorului surprind mai ales prin faptul ca scotienii au fost semifinalistii competitiei in sezonul trecut. Goode, Ashton, Tomkins, Hodgson si Farrell au reusit cate o incercare, in timp ce Hodgson a transformat in puncte patru conversii si tot atatea penalitati.

Grupa a 2-a – Ospreys nu au avut viata usoara cu italienii de la Treviso, victoria cu rezultatul de 38-17 conturandu-se pe finalul partidei. Galezii au reusit si punctul bonus ofensiv, Dirkson si Beck reusind cate un eseu in ultimele opt minute ale partidei. Restul punctelor au fost aduse de Walker si Dirkson din incercari, Biggar din trei conversii si patru penalitati pentru Ospreys in timp ce pentru italieni Vosamai si McLean au marcat cate o incercare, ambele transformate de Burton care a mai concretizat si o penalitate.

Toulouse a castigat cu 23-9 in fata lui Leicester Tigers, intr-un meci asteptat de toata lumea. Singurul eseu al meciului a fost marcat de Fickou, pentru francezi, restul punctelor venind din tentative de tinta. La pauza, francezii au condus cu 11-9.

Grupa a 3-a – Harlequins s-au impus cu punct bonus ofensiv in fata lui Biarritz, dupa o repriza secunda in care bascii nu au reusit niciun punct, la pauza rezulatul fiind egal 13-13. Turner-Hall, Care, Buchanan si Stegamnn au marcat cele patru incercari ale lui Harlequins, toate transformate de Evans si Botica. Biarritz au marcat singura lor incercare in prima parte a jocului prin Heguy, desi bascii se aflau in inferioritate numerica, Haylett-Petty primind cartonasul galben. Harlequins s-au impus cu rezultatul de 40-13.

In celalalt joc al grupei Connacht au invins la Zebre cu 19-10. Muldoon a marcat o incercare pentru irlandezi , restul punctelor fiind semnate de Parks din conversia eseului si patru penalitati. Zebre au replicat prin incercarea lui Ferrarini venit pe final si conversia respectiv penalitatea lui Halangahu.

Grupa a 4-a – Ulster au facut instructie cu francezii de la Castres de care au trecut cu rezultatul de 41-17. Pienaar a marcat eseul care a adus punctual bonus ofensiv al nord-irlandezilor in minutul 80. Trimble si Marshall cu o dubla au semnat restul incercarilor, Jackson transformandu-le pe toate , aduncand si alte 15 puncte din lovituri de pedeapsa. Castres au replicat cu doua incercari reusite de Andreu si Garvey iat Teulet a transformat ambele incercari la care s-a adaugat si o penalitate. Pentru Castres a evoluat si romanul Mihaita Lazar care a intrat in repriza secunda a jocului.

Northampton-Glasgow a insemnat un meci de-a dreptul dramatic. Scotienii au inceput foarte tare si au condus la un moment dat cu 15-0 pe tabela de marcaj, dupa incercariule lui Strauss si Lamont, care au fost completati de Horne, cu o penalitate si o lovitura de pedeapsa. Northampton a revenit insa, iar pana la pauza a redus diferenta pana la 15-12, dupa eseurile semnate de Pisi. Myler si Artemiev au adus inclusiv punctul bonus ofensiv pana la finele meciului, scorul partidei fiind 24-14.

Grupa a 5-a – Desi Scarlets au inceput mai bine pe terenul lui Clermont, francezii s-au dezlantuit reusind o victorie la scor 49-16. Galezii au condus cu 13-6, dar cartonasul rosu primit de Stddart a schimbat soarta partidei, Clermont reusind 36 de puncte fara replica din partea lui Scarlets. Byrne, Sivivatu, Nalaga, Bonnaire, Chouly si un eseu de penalizare au adus punctul bonus ofensiv pentru “galben-albastri”. Galezii au reist o incercare prin J.Davies iar Priestland a punctat dintr-un dropgol, o conversie si doua penalitati.

Exeter au dat o replica mai mult decat consistenta campionilor en-titre de la Leinster. Cu o aparare fara greseala a englezilor, irlandezii nu au resit sa puna puncte pe tabela decat din lovituri de pedeapsa, toate reusite de Sexton. De partea cealalta, Steenson a concretizat doua penaliati, dar in ultimul minut Mieres putea aduce egalitatea ratand insa de la 49 de metri. Partida Leinster- Exeter s-a incheiat cu rezultatul de 9-6 pentru irlandezi.

Grupa a 6-a – Sale Sharks, desi merge foarte prost in campionat, fiind pe ultimul loc fara victorie, a reusit un final de partida superb impotriva celor de la Cardiff Blues. Galezii au inceput tare si au marcat trei incercari in prima parte a meciului, toate prin aripa Cuthbert. Revenirea englezilor a fost senzationala, cu alte trei eseuri, inscrise de Cipriani, Jennings si Buckley. Miller, in fata buturilor, a avut siguranta necesara unei mari victorii pentru Sale, echipa la care pilierul moldovean Vadim Cobilas a fost rezerva.

Toulon s-a impus in duelul francez, contra lui Montpellier, cu scorul de 37-16. Gazdele au marcat cinci incercari in meciul care a inchis seara europeana, prin Gunther, Botha, Armitrage, de doua ori, si Bastareaud. De partea cealalta, eseul de onoare al oaspetilor a fost semnat de georgianul Gorgodze.