Wednesday 13th November 2019,

Victorie pentru Oyonnax pe terenul lui Lyon. Debut pentru Andrei Ursache

19 noiembrie 2012 PRO D2

Pro D2.

Oyonnax continua marsul spre Top 14, dupa o victorie dramatica in etapa a XIa din Pro D2, pe terenul celor din Lyon.

Lidera diviziei secunde s-a impus cu scorul de 33-31, neo-zeelandezul Hansell-Pune inscriind eseul decisiv, cu doua minute inainte de final. Argentinianul Urdapilleta a transformat si a adus astfel o victorie de 8 puncte pentru Oyonnax.

Valentin Ursache a fost titular in linia a doua a castigatorilor, iar Balan la linia intai pentru Lyon. Manta a fost rezerva la gazde, intrand in joc dupa pauza.

Carcassonne a castigat cu 14-10 meciul disputat in deplasare, contra celor de la Beziers. Tonita a fost titular toate cele 80 de minute, pe post de inchizator, in timp ce Andrei Ursache si-a facut debutul la Carcassonne, pe post de pilier. Fostul baimarean a fost titular, fiind scos din echipa in minutul 66. Din minutul 58, cele doua echipe au evoluat fiecare in cate 14 jucatori.

La Rochelle a castigat si ea in deplasare, 19-15, pe terenul celor de la Massy. Petrisor Toderasc a intrat la oaspeti in minutul 51.

Tarbes a fost si ea victorioasa in deplasare, la Auch, dupa un dramatic 17-16. Tarbes a intors soarta jocului desi a fost condusa cu 10-0 si 13-3. La Tarbes, pe post de flanker a evoluat pe toata durata partidei Marius Sirbe.