Romani in lupta pentru play-off-ul Pro D2

Vali Ursache.

Ieri s-a disputat etapa a XIV-a din esalonul secund al rugby-ului francez, Pro D2.

Oyonnax pare sa fi ucis lupta pentru fotoliul de lider si implicit pentru promovare. Echipa la care activeaza si internationalul roman Valentin Ursache s-a impus in deplasare, pe terenul celor de la Beziers, cu 33-28. Vali Ursache a fost integralist in linia a doua a oaspetilor.

Fratele sau, Andrei Ursache, a fost si el titular pe post d epilier, la Carcassonne, care a pierdut in deplasare, la limita, cu 22-21, pe terenul celor de la Aix-n-Provence. Jucatorul nostru a fost schimbat din teren in minutul 33.

Colomiers a invins pe Tarbes cu 34-6, Sirbe fiind in teren la formatia invinsa din minutul 52. Pau a castigat un meci important pentru play-off, 19-9 contra lui Lyon. Manta nu a jucat la vizitatori, in timp ce Balan a fost introdus in minutul 41.

La Rochelle a batut Brive cu 36-16. Un aport important la acest succes l-a avut pilierul roman Petrisor Toderasc, care, in minutul 36, la scorul de 6-0 pentru oaspeti, a marcat prima incercare a meciului. Toderasc a fost scos din teren in minutul 47, cand echipa sa deja luase avans pe tabela, 21-6.