Monday 11th November 2019,

Carcasonne a invins la Lyon, in Pro D2

17 decembrie 2012 PRO D2

Pro D2.

Derby-ul ultimei etape din tur, in Pro D2, a fost castigat de Carcassonne, pe terenul celor de la Lyon, cu scorul de 15-13.

Un duel romanesc la linia intai nu a fost posibil. Bogdan Balan a fost inlocuit pe post de pilier stanga la Lyon in minutul 52, exact atunci cand la oaspeti, Andrei Ursache a intrat pilier dreapta. La Lyon a mai evoluat, din minutul 60, si Alexandru Manta.

Oyonnax, cu Vali Ursache la linia a doua titular, a continuat seria succeselor, dispunand cu 26-21 pe teren propriu de o formatie incomoda cum este cea de la Pau. Ursache a luat un cartonas galben in minutul 11, dupa o altercatie cu un adversar. Exceptand cele 10 minute petrecute pe banca de pedepse, Ursache a fost pe teren tot meciul.

La Rochelle merge si ea din succes in succes. Echipa lui Petrisor Toderasc s-a impus greu, 15-13, pe teren propriu, contra celor de la Albi. Pilierul nostru a fost introdus in joc in minutul 67.

Tarbes a inscris si ea in statistici un nou succes, 21-14 cu Narbonne. Oaspetii au marcat doua eseuri, in timp ce Tarbes a punctat doar din penalitati. La gazde, din minutul 56, pe teren a fost la linia a doua si Marius Sirbe.