Tuesday 26th January 2021,
Federatia Romana de Rugby

Romania U18 – Olimpia U19, 14-0

22 ianuarie 2013 U18
Olimpia U19 vs. Romania U18.

Olimpia U19 vs. Romania U18.

Astazi, pe terenul sintetic al Stadionului Arcul de Triumf din Bucuresti a avut loc o partida test intre echipa nationala de juniori sub 18 ani a Romaniei si formatia Olimpia Bucuresti, sub 19 ani.

Jocul, la indicatia staff-ului tehnic al tinerilor stejari, a avut doua reprize a cate 30 de minute fiecare, adica exact durata unei partide de la Campionatul European din Franta, competitie pentru care se pregatesc baietii nostri.

Stejareii s-au impus cu scorul de 14-0 (7-0), punctele venind dupa eseurile semnate de Neacsu si Butnariu, transformate de Butoieru, respectiv Paxaman.

Antrenorii echipei noastre nationale, Sorin Rus, Laurentiu Paxaman si Florin Nistor, au inceput partida cu urmatorul XV: 15. Butum, 14. Zaharia, 13. Neacsu, 12. Papaiane, 11. Manolache, 10. Butoieru, 9. Croitoru, 1. Buiciuc, 2. Butnariu, 3. Manole, 4. Doroftei, 5. Glodeanu, 6. Ciubotaru, 7. Don Jan, 8. Chiriac.
In repriza secunda, cei trei antrenori au trimis pe teren urmatoarea garnitura: 15. Butum, 14. Zaharia, 13. Iacob, 12. Papaiane, 11. Manolache, 10. Butoieru, 9. Iancu, 1. Savin, 2. Tihan, 3. Han, 4. Iuria, 5. Don Jan, 6. Matei, 7. Strugariu, 8. Glodeanu. Au mai intrat in joc Constantinescu, Rusu sau Paxaman.

Dupa pauza au mai fost introdusi si jucatori care evoluasera in prima repriza, pe posturi diferite.

De la echipa noastra au lipsit 7 jucatori, usor accidentati, care au fost protejati.

Olimpia U19 a prezentat urmatoarea formula de echipa: 15. Darie, 14. Dobre, 13. Prunaru, 12. Radu, 11. Rahira, 10. Alexander Dumitru, 9. Liute, 1. Gordaş, 2. Birjoveanu, 3. Dumitrescu, 4. Popa, 5. Nestor, 6. Paduraru, 7. Don Eduard, 8. Ciocan. Rezerve: Dumbrava, Raichel, Parvu, Moldoveanu, Cristea, Gheorghiu, Mirea, Friedrich si Buhna. Antrenori: Dragos Manea si Alexandru Perpelea.

Odata cu acest test, primul cantonament al anului pentru Stejarei a luat sfarsit. Ei vor reveni in pregatire, la Stadionul Arcul de Triumf, pe data de 2 februarie, iar al treilea stagiu va debuta pe 15 februarie. Campionatul European de la Grenoble, din Franta, este programat cu incepere din 22 martie, cand Romania intalneste Rusia, in sferturile de finala.

3,045 total views, 3 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

5 Comments

Leave A Response