Friday 22nd November 2019,
Federatia Romana de Rugby

Rusia-Spania si Belgia-Georgia, in prima etapa a CEN 2013

30 ianuarie 2013 CUPA EUROPEANA A NATIUNILOR
FIRA AER.

FIRA AER.

Pe 2 februarie alaturi de partida Portugalia-Romania se vor mai disputa alte doua intalniri contand pentru Cupa Europeana a Natiunilor Divizia 1A si anume Rusia-Spania, respectiv Belgia-Georgia.

La Soci, Rusia va infrunta Spania, intr-o partida in care oaspetii par a avea sansa lor privind din perspectiva clasamentului IRB in care ibericii ocupa pozitia a 18-a, in timp ce rusii sunt pe treapta a 20-a.

Antenorul galez al “ursilor”, Kingsley Jones, pregateste aceste joc cu un lot care se bazeaza in special pe jucatorii din campionatul intern, singurele exceptii fiind Vasili Artemyev de la Northampton si Kirill Kulemin de la London Welsh.

Rusia a efectuat un stagiu de pregatire in Africa de Sud luna aceasta, unde a pierdut in fata unei selectionate univesitare din Johannesburg si in fata puternicei francize Lions, jocurile vizand in principal nu rezultatele, ci omogenizarea echipei.

De partea cealalta, antrenorul neozeelandez al Spaniei, Bryce Bevin, este optimist mai ales in urma rezultatelor obtinute toamna trecuta cand “leii” au invins Namibia cu 38-37 si Zimbabwe cu 47-14. De altfel Bevin a declarat ca isi doreste calificarea la Cupa Mondiala, iar pentru atingerea acestui obiectiv echipa sa trebuie sa adune in total 35 de puncte, adica sa obtina puncte in fiecare joc.

Rusia si Spania s-au intalnit pana in prezent de 15 ori, 12 victorii au revenit rusilor. iar trei spaniloilor.

Pentru partida de la Soci loturile celor doua natiuni arata astfel:

Rusia: Vasili Artemyev(Northampton Saints), Mikhail Babaev(VVA-Moscova), Butenko Pavel (Enisei Krasnoyarsk), Voitov Alexander (VVA-Moscova), Alexei Volkov (VVA-Moscova), Garbuzov Andrey (Krasny Yar Krasnoyarsk), Dmitry Gerasimov (Enisei Krasnoyarsk), Gresev Victor (Krasny Yar Krasnoyarsk), Zykov Innokentiy (Enisei Krasnoyarsk), Igrets Andrei (Fili Moscova), Kvernadze Paul (Spartak Moscova), Maxim Kiselev (Krasny Yar Krasnoyarsk), Klyuchnikov Igor (VVA-Moscova), Korshunov Vladislav (VVA-Moscova), Kulemin Kirill (London Welsh), Kurashov Igor (Enisei Krasnoyarsk), Makovetsky Alex (Krasny Yar Krasnoyarsk), Otrokov Andrey (Krasny Yar Krasnoyarsk), Polivalov Andrey (Agrouniversity Kazan), Pronenko Evgeny (Enisei Krasnoyarsk), Anton Reabov (Krasny Yar Krasnoyarsk), Sugrobov Sergey (DSP Moscova), Temnov Andrey (Enisei Krasnoyarsk), Trishin Serghei (VVA-Moscova), Fatakhov Artem (Agrouniversity Kazan), Tsnobiladze Valery (Enisei Krasnoyarsk), Tsnobiladze Grigory (Krasny Yar Krasnoyarsk), Scherban Alexey (Enisei Krasnoyarsk), Yanyushkin Alexander (VVA-Moscova), Yanyushkin Serghei (Agrouniversity Kazan)

Spania: Corey Smith(Sevilla RC), Jaike Carter(El Salvador), Daniel Merron(El Salvador), Cesar Sempere(El Salvador), Francisco Usero(Vigo RC), Juan Anaya(Atletico Madrid), Santiago Fernandez(Alcobendas), Mathew Cook(CR. La Vila), Javier Carrion(CR.La Vila), Joan Tudela(Ordiza), Jon Magunazelaia(Gernika), Oier garmendia(Hernani), Matias Tudela(Tatami RC.), Jesus Moreno(Limoges), Jesus Recuerda(Lille), Gauthier Minguillon(Bordeaux), Lionel Pardo(Beziers), Gregory Maiquez(Bourg-en Bresse), Joe Hutchinson(Bourg-en-Bresse), Jaime Nava(Bourg-en-Bresse), Fernando Bonan(US.Bagnerais), David Gurgenadze(Army RC)

La Bruxelles, Belgia si Georgia se vor intalni intr-o patida dezechilibrata din punct de vedere valoric. “Diavolii negri”, cum sunt supranumiti belgienii, se afla la debut in CEN divizia valorica 1A si chiar in prima disputa vor da piept cu campioana en-titre.

Singurul aspect pozitiv de partea belgienilor este faptul ca nu au cunoscut infrangerea in ultimele sapte dispute, rezultate gratie carora au reusit promovarea. In rest, vor putea emite cu greu pretentii la acest nivel mai ales datorita faptului ca in Belgia rugby-ul este un sport amator.

Pentru debutul in noua editie a CEN, Milton Haig, antrenorul neozeelandez la Georgiei a convocat un lot deosebit de puternic din care nu lipsesc numele grele ale rugby-ului georgian, dovada a faptului ca “Lelos” pregatesc cu multa seriozitate fiecare partida in drumul ce duce la Cupa Mondiala. Astfel, nu vor lipsi Mamuka Gorgodze, Davit Zirakashvili, Davit Kubriashvili sau Vasil Kakovin.

Aceasta disputa va fi prima dintre cele doua natiuni, Belgia si Georgia nu s-au mai intalnit pana in prezent.

Pentru disputa de sambata loturile celor doua combatante arata astfel:

Belgia: Andre Thibaut (Soignies), Berger Julien (La Rochelle ), Billi Bertrand (Soignies), Brebant Guillaume (Boitsfort) , Brouwers Endrik (Arras), Dams Kevin (Boitsfort), Debacker Sep (Boitsfort ), Declercq J-Baptiste (Montauban), Demolder Mika(Boitsfort ), Demolder Thomas (Lyon), Dienst Thomas (Lille), Fierro Carlos (Nice), Fourneau Charlie (Harlequins Melbourne), Guns Sebastien (Boitsfort), Haghedooren Dirk (Agde), Hart Vincent (Durban ), Jadot Maxime (Pau), Lecloux Corentin (Boitsfort), Massimi Julien (St Etienne), Mirialakis Alain, Moelants Tuur (Boitsfort), Morelli Julien (Bastia), Nana Cyrille (Anderlecht), Neill Andrew (Tournefeuille), Olive Raphael (Périgueux), Piron Guillaume (Montpellier), Ronge Frederic (Kituro), Tchangue Marc (Boitsfort), Van Trappen Eliott (Boitsfort), Vermeylen Bastian (Boitsfort), Verschelden Mathieu (St Etienne), Wende Norman (La Voulte), Williams Alan (Montluçon)

Georgia: Davit Zirakashvili (Clermont), Davit Kubriashvili (Toulon), Vasil Kakovin (Toulouse), Davit Khinchagishvili (Brive, ProD2), Irakli Natriashvili (Brive, ProD2), Rezo Belkania (Lelo Tbilissi), Shalva Mamukashvili (Army Tbilissi), Konstantin Mikautadze (Toulon), Giorgi Chkhaidze (Tarbes, ProD2), Vakhtang Maisuradze (Albi, ProD2), Lasha Lomidze (Montpellier), Mamuka Gorgodze (Montpellier), Dimitri Basilaia (Edinburgh Rugby), Vito Kolelishvili (Clermont), Shalva Sutiashvili (Massy, ProD2), Beka Bitsadze (Army Tbilissi), Giorgi Begadze (Batumi XV), Vazha Khutsishvili (Kharebi), Merab Kvirikashvili (St Junien, Federale1), Lasha Khmaladze (Lelo Tbilissi), Tamaz Mchedlidze (Stade Montois), Merab Sharikadze (Hartpury College England ), Davit Kacharava (Rodez, Federale1), Tedo Zibzibadze (Périgueux, Federale1), Sandro Todua (Albi, ProD2), Irakli Machkhaneli (Armazi), Giorgi Pruidze (Aia Kutaisi), Irakli Kiasashvili (Lelo Tbilissi), Beka Tsiklauri (Lokomotiv Tbilissi)

1,420 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response