Wednesday 17th July 2019,

Campionii de la Chiefs au debutat cu victorie

25 februarie 2013 SUPER XV
Super Rugby.

Campionii editiei trecute, Chiefs, au debutat in noul sezon la Dunedin in fata celor de la Highlanders. A rezultat o partida de mare spectacol, in care desi Highlanders au revenit de doua ori, intorcand rezultatul, la final, Chiefs s-au impus cu 41-24.

Pentru gazde, B.Smith, H.Gear si K.Poki au marcat cate un eseu, Sopoaga doua penalitati si trei transformari.

Chiefs au luat si bonusul ofensiv gratie celor patru incercari reusite de Nanai-Williams doua, Osborne si Tikoirotuma, in timp ce G.Anscome, adus de la Blues, a transformat trei dintre eseuri si a mai punctat din cinci penalitati. Pentru Highlanders, si-a facut debutul japonezul Fumiaki Tanaka, care alaturi de Shota Horie de la Rebels sunt primii doi niponi din Super Rugby.

Brumbies au obtinut al doilea succes dupa victoria pe terenul conationalilor de la Rebels. Desi cei din Melbourne au condus la pauza prin eseul lui Higginbotham, transformat de O’Connor precum si alte doua penalitati ale acestuia cu 13-12, in repriza secunda nu au reusit niciun punct. Brumbies in schimb, au plecat cu bonusul ofensiv, Mogg, Rathbone, Mowen si Coleman reusind cate o incercare, Lealiifano cu doua transformari si alte doua penalitati conturand rezultatul final, Rebels-Brumbies, 13-30.

Bulls si Stormers s-au intalnit intr-un adevarat derby sud-african, din care franciza din Pretoria a iesit victorioasa. Cu doar noua puncte reusite in prima repriza, trei penaliati semnate de M.Steyn, in partea secunda au venit si eseurile. Ralepele a marcat singura incercare a gazdelor, in timp ce J.de Villiers si Bekker au reusit cate un eseu pentru Stormers. Diferenta a facut-o M.Steyn, care cu o transformare si alte trei penalitati, fata de doua transformari si o penalitate a omologului sau J.Pietersen, a facut ca la final Bulls sa se impuna cu rezultatul de 25-17.

Intr-o alta confruntare neozeelandeza, Hurricanes au cedat pe propriul teren in fata lui Blues, o echipa care sezonul trecut a fost in mare suferinta. “Galben-negrii” din Wellington au fost insa aproape de a obtine victoria, la pauza conducand cu 13-11, iar in minutul 55 cu 20-16, cand in mod ciudat desi au jucat pentru zece minute in superioritate numerica, nu au reusit sa marcheze puncte.

Savea, un eseu de penalizare, doua transformari si doua penalitati reusite de Barrett au fost contabilizate pentru Hurricanes, in timp ce Blues au plecat cu bonusul ofensiv, doua eseuri reusite de Halai, cate unul de Piutatu si Ranger. Piri Weepu aflat la partida cu numarul 100 in Super Rugby a contribuit si el la victoria lui Blues cu o transformare si patru penalitati, rezultatul final fiind Hurricanes-Blues 20-34.

Reds, desi au condus la pauza cu 17-3 si-au facut viata grea in fata lui Waratahs, trebuind sa se intrebuinteze serios in repriza secunda pentru a nu rata victoria. Trei eseuri au reusit baietii din Queensland prin Shipperley si Tapauai de doua ori, Harris aducand si el puncte din doua transformari si doua penalitati. Pentru Waratahs, Folau si Volavola au fost marcatorii eseurilor, Foley reusind ambele transformari, iar McKibbin o penalitate pentru ca dupa 80 de minute de joc tabela sa arate Reds-Waratahs 25-17.

Cheetahs au fost nevoiti sa faca o cursa de urmarire in partida cu Sharks, in minutul 49 “rechinii” avand deja un avans de 26-5. Pana in minutul 67 au si reusit sa se apropie la patru puncte, pentru ca in final victoria sa revina tot lui Sharks cu 29-22.Van der Walt, Labuschagne si Sadie au marcat cate o incercare pentru Cheetahs, Goosen doua transformari si o penalitate, in timp ce pentru Sharks, Mvovo si Coetze au marcat cate un eseu, ambele transformate de Lambie, care a asigurat si victoria cu ale sale cinci lovituri de pedeapsa concretizate.

Southern Kings au debutat cu victorie in Super Rugby. Pe Nelson Mandela Stadium din Port Elizabeth, “regii sudului” au invins pe australienii de la Western Force cu 22-10. Oaspetii au condus la pauza cu 10-5 dupa doua eseuri reusite de Cowan si Mafi, fata de unul reusit S.Petersen. Dupa pauza insa, doar sud-africanii au punctat, S.Petersen reusind dubla, iar uvertura Catrakilis si-a facut datoria de transformer, reusind sa concretizeze patru lovituri de pedeapsa.