Blues au marcat cinci eseuri lui Crusaders in derby-ul neozeelandez

Super XV.
Super XV.

Dupa ce sezonul trecut au avut o evolutie palida, Blues au reusit deja cea de-a doua victorie cu bonus ofensiv din acest sezon. De aceasta data victima s-a numit Crusaders, nimeni alta decat cea mai titrata echipa din Super Rugby. Cruciatii desi i-au avut in teren pe Carter, Fruean, Dagg, Romano sau S.Whitelock nu au reusit sa marcheze puncte decat din cele cinci tentative de tinta ale lui Carter. In schimb Blues, au culcat de cinci ori balonul in terenul de tinta al adversarilor, Luatua, Halai cu o dubla, Baird si Moala asigurand punctul bonus ofensiv. Pe lista marcatorilor si-au mai trecut numele Weepu cu o transformare si o penalitate, Noakes si Kerr ambii cu cate o transformare iar la final rezultatul a fost Blues-Crusaders 34-15.

Waratahs au revenit dupa 6-16 in pauza cu Rebels si s-au impus cu 31-26. Trei incercari au reusit cei din Sydney, prin Foley, Hooper si Ryan, McKibbin contribuind la victorie cu doua transformari si patru penalitati. De partea cealalta, Robinson si Beale au reusit cate o incercare, ambele transformate de O’Connor care a mai concretizat alte patru lovituri de pedepasa.

Campionii en-titre Chiefs au facut instructie cu Cheetahs si dupa doar 10-3 la pauza, in repriza secunda s-au dezlantuit marcand nu mai putin de cinci incercari dintr-un total de sase.Messam, Afeaki, Tikoirotuma, Anscombe, Marshall si Tameifuna au asigurat si punctul bonus ofensiv, Anscombe pe langa eseul marcat reusind sase transformari si o penalitate. Scorul final a fost 45-3, punctele de onoare ale oaspetilor fiind reusite de Goosen.

Reds au invins pe Hurricanes, rezultatul final fiind stabilit inca din minutul 55. Ioane si Simmons au marcat cate un eseu pentru australieni, Q.Cooper reusind o transformare si o lovitura de pedeapsa. Punctele neozeelandezilor au venit toate din piciorul lui Barrett, iar la final tabela a indicat Reds-Hurricanes 18-12.

Bulls au avut de infruntat o replica darza a celor de la Western Force, echipa din Perth conducand in mintul 56 cu 26-19. In cele din urma sud-africanii au luat si bonusul ofensiv, M.Steyn, Mastriet, Cook si Kruger fiind autorii celor patru incercari, M.Steyn transformand doua dintre acestea precum si alte patru lovituri de pedeapsa. In replica Western Force au marcat doua incercari, autori fiind Cottrell si Lynn, Ebersohn punctand din cate doua transformari, lovituri de pedeapsa respectiv dropgoluri.Bulls s-au impus cu rezultatul de 36-26.

Dupa ce anul trecut s-au intalnit in semifinale iar Sharks au invins pe Stormers, acelasi scenariu s-a repetat si de aceasta data. Dupa o partida echilibrata cei care au decis soarta partidei au fost transformerii celor doua francize sud-africane. Lambie a concretizat patru tentative de tinta iar J.Pietersen doar doua si astfel “rechinii” s-au impus cu rezulatul de 12-6.