18 martie 2013 PRO D2
Pro D2.

Pro D2.

Etapa din acest week-end a celui de-al doilea esalon francez de rugby, Pro D2, nu a fost una extraordinara pentru jucatorii romani care evolueaza la acest nivel.

Singura victorie a unei echipe care are in componenta un jucator roman s-a notat in meciul Tarbes – Massy, 29-26. Gazdele nu s-au putut baza la linia a doua pe serviciile lui Sirbe, convocat la nationala pentru jocul cu Georgia.

La Rochelle, cu Petrisor Todersc titular la pilier stanga, a pierdut cu bonus defensiv pe terenul celor de la Beziers, scor 31-25.

Lidera clasamentului, Oyonnax, fara Vali Ursache la linia a doua, convocat printre Stejari, a pierdut agonizant deplasarea de la Aurillac, cu scorul de 23-22. Oyonnax a condus cu 22-16 pana in minutul 80, cand gazdele au marcat o incercare pe care apoi au si transformat-o.

La Carcassonne s-a simtit lipsa lui Tonita si Andrei Ursache, echipa pierzand oarecum neasteptat, 22-9 pe terenul celor de la Dax.

Nici Lyon nu a reusit sa se impuna in deplasare, terminand la egalitate, 19-19, in fata celor de la Colomiers, in deplasare. Atat Balan, cat si Manta au fost in primul XV, din minutul 1 al intalnirii.