Thursday 14th November 2019,

Romania – Rusia: 25-42, la Campionatul European de juniori U18

23 martie 2013 U18
Romania U18 a pierdut cu Rusia U18.

Echipa nationala de juniori sub 18 ani a debutat cu o infrangere la Campionatul European rezervat acestei categorii de varsta, care se disputa la Grenoble, in Franta.

Nationala noastra a pierdut partida inaugurala, contra Rusiei, cu scorul de 42-25.
La pauza, Stejareii erau condusi cu 22 la 13. Punctele formatiei noastre au fost inscrise de Sabin Stratila – eseu si Ovidiu Butoeru – 2 lovituri de pedeapsa si transformare.

In partea secunda, romanii au mai marcat doua eseuri prin Tudor Butnariu si Adrian Bors, si o transformare prin Raoul Paxaman.

Romania va juca pentru locurile 5-8 contra Belgiei, care a pierdut si ea surprinzator meciul cu Polonia, cu scorul de 12-3.

In celelalte meciuri din sferturile de finala ale grupei valorice A, Germania a trecut de Cehia cu 34-5, iar Spania nu a avut probleme cu Suedia, 71-0.

In grupa de elita, s-au inregistrat urmatoarele rezultate in sferturile de finala:
Anglia – Portugalia 82-8
Irlanda – Georgia 31-27
Franta – Italia 32-0
Tara Galilor – Scotia 17-18