Wednesday 16th October 2019,
Federatia Romana de Rugby

Leii Britanici si-au anuntat echipa pentru turneul din Australia si Hong Kong

30 aprilie 2013 INTERNATIONAL, Stiri

Anuntul selectionatei a fost facut in direct la un post de televiziune de catre managerul turneului Andy Irvine si antrenorul principal, Warren Gatland.

Echipa care va sustine zece meciuri este compusa din 15 galezi, 10 englezi, noua irlandezi si trei scotieni si il va avea drept capitan pe galezul Sam Warburton.

Jucatorului de 24 de ani din linia a III-a britanica i-a fost acordata cea mai mare onoare in aceasta dimineata, in ciuda jucatorilor ca Paul O’Connell sau Brian O’Driscoll.

Warren Gatland a declarat ca procesul de selectie a fost unul lung, cu decizii foarte stranse, competitia fiind una acerba. De asemenea, faptul ca un turneu in Australia se iveste la o perioada de 12 ani, antrenorul simte ca are echilibrul necesar la echipa pentru a fi unul de succes.

Echipa se prezinta astfel:

Fundasi: Leigh HalfPenny (Tara Galilor, Cardiff Blues), Stuart Hogg (Scotia, Glasgow Warriors), Rob Kearney (Irlanda, Leinster)

Aripi: Tommy Bowe (Irlanda, Ulster), Alex Cuthbert (Tara Galilor, Cardiff Blues) Sean Maitland (Scotia, Glasgow Warriors), George North (Wales, Scarlets)

Centri: Jonathan Davies (Tara Galilor, Scarlets), Brian O’Driscoll (Irlanda, Leinster), Jamie Roberts (Tara Galilor, Cardiff Blues), Manusamoa Tuilagi (Anglia, Leicester Tigers)

Mijlocasi la deschidere: Owen Farrell (Anglia, Saracens), Jonathan Sexton (Irlanda, Leinster)

Mijlocasi la gramada: Conor Murray (Irlanda, Munster), Mike Phillips (Tara Galilor, Bayonne), Ben Youngs (Anglia, Leicester Tigers)

Pilieri: Dan Cole (Anglia, Leicester Tigers), Cian Healy (Irlanda, Leinster), Gethin Jenkins (Tara Galilor, Toulon), Adam Jones (Tara Galilor, Ospreys), Matt Stevens (Anglia, Saracens), Mako Vunipola (Anglia, Saracens)

Taloneri: Dylan Hartley (Anglia, Northampton Saints), Richard Hibbard (Tara Galilor, Ospreys), Tom Youngs (Anglia, Leicester Tigers)

Linia IIa: Ian Evans (Tara Galilor, Ospreys), Richie Gray (Scotia, Sale Sharks), Alun Wyn Jones (Tara Galilor, Ospreys), Paul O’Connell (Irlanda, Munster), Geoff Parling (Anglia, Leicester Tigers)

Linia IIIa: Tom Croft (Anglia, Leicester Tigers), Toby Faletau (Tara Galilor, Newport Gwent Dragons), Jamie Heaslip (Irlanda, Leinster), Dan Lydiate (Tara Galilor, Newport Gwent Dragons), Sean O’Brien (Irlanda, Leinster), Justin Tipuric (Tara Galilor, Ospreys), Sam Warburton (Tara Galilor, Cardiff Blues)

Programul turneului este:

Program competitional.

Program competitional.

1,842 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

1 Comment

Leave A Response