Sarbatoare pentru campionii europeni din 1972 si 1973

Federatia Romana de Rugby si Asociatia Internationalilor de Rugby vor fi gazdele unui eveniment inedit, vineri, 10 mai, cand se vor aniversa 40 si respectiv 41 de ani de la castigarea titlurilor de Campioni Europeni de catre echipele de juniori ale Romaniei.

Cele doua echipe vor sustine un meci demonstrativ pe Stadionul National Arcul de Triumf, incepand cu ora 16.00, transmis in direct de RUGBY TV, pentru a celebra rezultatele obtinute in 1972 si 1973.

Echipa din 1972 avea urmatoarea componenta:

Componenta echipa.
Componenta echipa 1972.

In sferturile de finala, Romania a intalnit Republica Federala Germana de care a dispus cu scorul de 36 -3. Semifinala s-a dovedit a fi un meci evident in favoarea alor nostri, Stejareii de atunci reusind sa treaca de Cehoslovacia cu 37 la 0.
In actul final, Spania a iesit invinsa de pe stadionul Olimpic din Roma, in fata a 7000 de spectatori, dupa ce Romania a dominat tot meciul, scor 10 – 3 la pauza si 17 – 11 final.

Echipa din 1973 era compusa din:

Componenta echipa 1973.

In sferturile de finala, Romania a reusit o victorie categorica in fata Poloniei, tabela aratand la final 29 – 0. Semifinala a fost mai echilibrata, Romania reusind victoria contra Italiei cu 9 la 6.
Finala a avut loc, duminica, 23.04.1973 pe stadionul Giulesti unde Romania a intalnit Franta si a reusit o noua victorie cu scorul final 16 – 11, dupa ce la pauza tabela arata 6 -3 tot in favoarea Romaniei.