Chiefs, noua lidera in Super Rugby

In derby-ul australian al etapei a 14-a din Super Rugby, Waratahs a invins-o pe Brumbies si echipa din Sydney inca mai spera la un loc in Play-Off in timp ce “calutii” cu aceasta infrangere au pierdut prima pozitie a clasamentului. Desi in minutul 62 Brumbies conduceau cu 22 – 16, doua eseuri venite pe final au intors soarta partidei, Waratahs impunandu-se cu 28 – 22. Hooper, Barnes si Betham cu cate un eseu, Barnes cu doua transformari si o penalitate, Mc Kibbin cu doua penalitati au fost marcatorii invingatorilor, pentru invinsi Mowen si Kuridrani semnand cate un eseu, Lealiifano o transformare si Mogg trei penalitati.

Chiefs, campionii en-titre au profitat de infrangerea lui Brumbies si prin victoria cu 17 – 12 pe terenul lui Hurricanes au preluat sefia clasametului. Barrett a concretizat patru penalitati pentru echipa din Wellington, Cruden tot patru pentru “sefi”, diferenta fiind facuta de eseul lui Latimer.

Stormers au suferit cea de-a treia infrangere consecutiva in cele patru partide programate pentru sud-africani in Noua Zeelanda si Australia. Desi au condus la Melbourne in pauza cu 14 – 13, Rebels au revenit in partea secunda si s-au impus cu 30 – 21.
Higginbotham, Pyle si un eseu de penalizare, Woodward cu cate trei transformari si lovituri de pedeapsa au marcat punctele australienilor, Schreuder, Habana si Bekker eseuri, J.Pietersen trei transformari au fost marcatorii sud-africanilor.

Sharks s-au impus la Perth, acolo unde au invins-o pe Western Force cu 23 – 13, dupa ce in pauza gazdele conduceau cu 10 – 7. Godwin a marcat un eseu pentru Force, Hayward o transformare si doua penalitati, victoria “rechinilor” venind dupa doua eseuri semnate de Daniel si Viljoen, la care Lambie si-a adus contributia cu doua transformari si trei lovituri de pedeapsa.

Crusaders a castigat derby-ul neozeelandez cu Blues, “cruciatii” devansand astfel echipa din Auckland si in clasament. Crotty si Franks au marcat cate un eseu, T.Taylor doua transformari si trei penalitati in timp ce pentru invinsi Noakes a semnat punctele de onoare, rezultatul final fiind Crusaders-Blues 23 – 3.

Bulls a fost singura echipa care a reusit sa obtina si bonusul ofensiv dupa victoria cu 35 – 18 in fata lui Highlanders, neozeelandezii ajungand la a zecea infrangere in acest sezon. Patru eseuri au marcat sud-africanii prin Englebrecht, Ndungane, Spies, Vermaak, M. Steyn transformand trei si concretizand alte trei penalitati. Tanaka si Ellison au semnat cate un eseu in contul invinsilor, Parker o transformare si Slade doua penalitati.

Rds au pierdut pe terenul uneia dintre cele mai in forma echipe din acest sezon, Cheetahs, sud-africanii castigand cu rezultatul de 27 – 13. Van Zyl a marcat doua incercari, Watts o transformare si cinci penalitati, replica australienilor venind prin eseul lui Lucas si transformarea respectiv doua penalitati ale lui Q. Cooper.