Saturday 25th May 2019,

Jucatorii Academiei s-au infruntat cu transilvanenii in trei reprize

23 august 2013 JUNIORI
Echipa Academiei de Rugby si selectionata Transilvaniei inaintea meciului-test.

Pe 22 august, la Brasov, pe stadionul Noua, elevii Academiei de Rugby a Federatiei Romane de Rugby au disputat o partida test cu selectionata Transilvaniei.

Cum ambele echipe aveau peste 25 de componenti, cu totii dornici sa intre in teren, iar miza principala a meciului era aceea de a acumula experienta, s-au jucat trei reprize a cate 25 de minute.

La capatul acestora victoria a fost de partea Munteniei, care a marcat 45 de puncte, cealalta jumatate a tabelei ramanand goala.

Partida a fost prilejul ideal pentru a selectiona pe membrii lotului de U17 ce urmeaza sa se reuneasca pe 1 septembrie la Snagov. Timp de o saptamana acolo se va desfasura un stagiu de pregatire centralizata in vederea deplasarii in perioada 10-14 septembrie in Lituania la un turneu international.

Acestui turneu ii urmeaza imediat, mai exact in perioada 15-16 septembrie, o deplasare in Polonia, unde se vor disputa doua meciuri cu echipe ale tarii gazda.