Meciuri spectaculoase in Top 14

15 septembrie 2013 TOP 14
Top 14.

Top 14.

Perpignan a castigat cu 28-15 meciul contra celor de la Montpellier, in etapa a sasea a Top 14.

Catalanii au luat si bonusul ofensiv, dupa cele patru eseuri aduse de Duvernage, Purilll, Gouitoune si Taofifenua.

Oaspetii au ajuns in terenul advers de tinta gratie lui Nagusa, care a marcat eseul de onoare cu sase minute inainte de final. Paulica Ion a fost introdus la linia intai a gazdelor, in repriza secunda.

Castres a obtinut o victorie de prestigiu in fata celor de la Toulon cu 22-15.

Mach a adus eseul care a facut diferenta, in favoarea amfitrionilor, in minutul 38.

Dupa Pauza, Mihaita Lazar a fost trimis in teren la campioni, aportul sau la gramezile ordonate fiind remarcat de specialisti.

Toulouse a pus capat unei serii mai putin reusite, dupa 31-7 cu Biarritz. Cinci eseuri au avut gazdele, prin Gear, Lamboley, Johnston, Tolofua si Fickou. Bascii au punctat prin incercarea lui Brew.

Stade Francais a invins cu 25-18, permitand bonusul defensiv celor de la Brive. Raportul eseurilor a fost favorabil oaspetilor, care au inscris de doua ori, prin Voretamaya si Ribes. Singurul eseu parizian a fost al lui Bosman.

Clermont si-a fructificat avantajul terenului propriu in disputa cu Grenoble, 27-13. Inchizatorul Chouly a fost eroul meciului, cu doua eseuri, iar oaspetii au raspuns cu Goze, in ultimul minut, a inscris un eseu pentru invinsi, care l-au pierdut dupa un cartonas rosu pe Hand, in minutul 64.

Bordeaux a dispus de Oyonnax cu 35-10. Punctul bonus ofensiv s-a conturat dupa incercarile marcate de Connor, de doua ori, Talebula, Rey si Madaule. Cehul Nemecek, de partea celalata, a inscris un eseu. Florea nu a fost convocat la gazde, in timp ce Vali Ursache a inceput partida ca flanker, pentru oaspeti. El a iesit din teren in partea secunda.

Poate cel mai echilibrat joc al rundei a fost cel dintre Bayonne si Racong Metro 92, incheiat in favoarea vizitatorilor, 19-16. De ambele parti am notat cate un eseu, Falaoso, respectiv Gerondeau.