All Blacks au invins Wallabies a treia oara in acest an

All Blacks vs Wallabies.

La Dunedin, pe Forsyth Barr Stadium, Noua Zeelanda si Australia au disputat cea de-a treia partida contand pentru Bledisloe Cup din acest an.

Cum in precedentele doua dispute All Blacks s-au impus, aceasta a treia confruntare a fost mai mult una a orgoliilor,  din care victoriosi au iesit  neozeelandezii si pentru a treia oara.

Partida a inceput bine pentru gazde, care au marcat prima incercare prin Savea in minutul 9, pentru ca dupa o jumatate de ora All Blacks sa fie la conducere, rezultat 20-9, cu inca un eseu semnat de Cane, Cruden reusind doua transformari si tot atatea lovituri de pedeapsa.

Wallabies in acest interval de timp nu au reusit sa riposteze decat prin loviturile de picior ale lui Q.Cooper, care a marcat din doua lovituri de pedeapsa si un dropgol, tot el fiind cel care in minutul 32 a redus din diferenta printr-o penalitate.

Cruden, cu un eseu transformat, a marit avansul neozeelandezilor, pentru ca in ultimul minut al primei parti Ashley-Cooper sa reuseasca prima incercare a cangurilor, la pauza rezultatul consemnat pe tabela de scor fiind All Blacks-Wallabies 30-19.

In repriza secunda australienii au fost cei care au marcat prima incercare prin Toomua, dar All Blacks au replicat rapid si Read a semnat a patra incercare a gazdelor.

Ultima reusita in terenul de tinta a apartinut cangurilor, autor fiind Kuridrani, iar partida s-a incheiat cu rezultatul Noua Zeelanda-Australia 41-33, scorul general al partidelor contand pentru Bledisloe Cup din acest an fiind astfel 3-0 in favoarea All Blacks.

Noua Zeelanda-Australia 41-33

Au marcat: Savea (e), Cane (e), Cruden (e, 3tr, 4lp), Read (e), Barrett (lp), respectiv Ashley-Cooper (e), Toomua (e), Kuridrani (e), Q.Cooper (3tr, 3lp, dg)

Noua Zeelanda: 15. Israel Dagg, 14. Charles Piutau, 13. Ben Smith, 12. Ma’a Nonu, 11. Julian Savea, 10. Aaron Cruden, 9. Aaron Smith, 8. Kieran Read (C), 7. Sam Cane, 6. Liam Messam, 5. Sam Whitelock, 4. Jeremy Thrush, 3. Charlie Faumuina, 2. Keven Mealamu, 1. Tony Woodcock.

Rezerve: 16. Dane Coles, 17. Wyatt Crockett, 18. Owen Franks, 19. Brodie Retallick, 20. Steven Luatua, 21. Tawera Kerr-Barlow, 22. Beauden Barrett, 23. Tom Taylor.

Australia: 15. Israel Folau, 14. Adam Ashley-Cooper, 13. Tevita Kuridrani, 12. Matt Toomua, 11. Peter Betham, 10. Quade Cooper, 9. Will Genia, 8. Ben McCalman, 7. Michael Hooper, 6. Ben Mowen, 5. James Horwill (capt), 4. Rob Simmons, 3. Ben Alexander, 2. Stephen Moore, 1. James Slipper.

Rezerve: 16. Saia Faingaa, 17. Benn Robinson, 18. Sekope Kepu, 19. Sitaleki Timani, 20. Dave Dennis, 21. Nic White, 22. Mike Harris, 23. Bernard Foley.