Wednesday 17th July 2019,
Federatia Romana de Rugby

Stejarii au invins Canada in ultimul minut de joc

16 noiembrie 2013 First XV, NATIONALA, Stiri
Florin Vlaicu aduce victoria Romaniei in ultimul minut.

Florin Vlaicu aduce victoria Romaniei in ultimul minut.

Pe Stadionul National Arcul de Triumf, Stejarii au obtinut cea de-a doua victorie in partidele test ale lunii noiembrie intrecand Canada dupa o lovitura de pedeapsa obtinuta in ultimul minut de joc.

Partida a inceput cu baietii nostri foarte decisi, reusind inca de la primele actiuni sa puna presiune asupra canadienilor, care au gresit inevitabil oferindu-ne posibilitatea deschiderii scorului, Vlaicu concretizand in puncte prima lovitura de pedeapsa acordata in favoarea Stejarilor.

Nord-americanii au incercat sa reactioneze, apararea noastra insa a functionat precis, inaintarea mutand apoi jocul in terenul advers pentru ca in minutul opt sa beneficiem de cea de-a doua penalitate pe care Vlaicu nu a ezitat sa o transforme in alte trei puncte.

Canadienii nu s-au lasat impresionati de inceputul bun al romanilor si in minutul 12 dupa ce ne-au impins la limita propriului teren de tinta inchizatorul gramezii Ardron a finalizat cu un eseu la centru eforturile colegilor lui.

Jones a beneficiat de prima tentativa de tinta, transformarea uverturii frunzelor de artar ducandu-si pentru prima data echipa in avantaj pe tabela de scor.

A fost singurul moment de slabiciune al Stejarilor din prima repriza pentru ca apoi am continuat sa fim superiori pe inaintare, fapt care ne-a adus o noua lovitura de pedeapsa, iar Vlaicu a intors rezultatul la 9-7 in favoarea Romaniei.

In minutul 25, Surugiu a primit cartonas galben, iar canadienii au obtinut o lovitura de pedeapsa, Jones insa nu a nimerit cadrul buturilor, echipa noastra reusind sa treaca peste cele zece minute de inferioritate fara puncte primite.

Ba mai mult, dupa ce gramada canadiana a cedat din nou sub presiunea inaitarii noastre, Vlaicu a marit ecartul dintr-o noua lovitura de pedeapsa, la pauza Stejarii intrand in avantaj, rezultat 12-7.

Repriza secunda a inceput cu oaspetii decisi sa revina in joc si Jones a beneficiat de oportunitatea de a reduce diferenta, ceea ce a si reusit concretizand o lovitura de pedeapsa.

Canadienii au continuat sa preseze si dupa o actiune prelungita, Jones a patruns in terenul nostru de tinta marcand a doua incercare a oaspetilor, tot el reusind si transformarea pentru ca scorul sa devina 17-12 in favoarea nord-americanilor.

A urmat o cursa de urmarire a Stejarilor, care continuand sa domine jocul pe inaintare, au obtinut doua lovituri de pedeapsa, ambele fiind transformate in puncte de Vlaicu pentru ca Romania sa preia conducerea cu 18-17, aceasta si pentru ca Jones a ratat o tentativa de tinta.

Finalul partidei a fost incendiar si dupa ce mai intai oaspetii au ratat oportunitatea unui eseu gresind ultima pasa, iar Pritchard care a preluat rolul de transformer al canadienilor a ratat o penalitate, scorul avea sa devina 20-18 in favoarea frunzei de artar pentru ca Pritchard nu a ratat si a doua sansa avuta.

Stejarii au dovedit insa ca au un moral excelent, inaintarea a fost din nou in centrul actiunii mutand jocul in terenul advers, actiunea echipei noastre fiind incununata cu o lovitura de pedeapsa dintr-o pozitie foarte buna .

Vlaicu si-a pregatit balonul si a repetat performanta din urma cu o saptamana reusind sa inscrie din nou punctele unei victorii obtinute dramatic cu rezultatul de 21-20.

Cu aceasta noua victorie Stejarii raman neinvinsi in 2013, iar urmatorul adversar, ultimul din seria celor trei partide test ale lunii noiembrie va fi nationala celor din Fiji, sambata, 23 noiembrie, tot pe stadionul Arcul de Triumf.

Romania-Canada 21-20 (12-7)

Au marcat: Vlaicu (7 lp) respectiv Ardron(e), Jones (e,2tr,lp), Pritchard (lp)

Romania: 1. Mihaita Lazar (Castres), 2. Otar Turashvili (RCM Timisoara), 3. Ion Paulica (Perpignan), 4. Alin Coste (Bourg en Bresse), 5. Marius Sirbe (Tarbes), 6. Viorel Lucaci (CSA Steaua), 7. Mihai Macovei – capitan (Saint Nazaire), 8. Stelian Burcea (RCM Timisoara), 9. Florin Surugiu (CSM Bucuresti), 10. Valentin Calafeteanu (RCM Timisoara), 11. Florin Ionita (CSA Steaua), 12. Florin Vlaicu (CSA Steaua), 13. Csaba Gal (CSM Baia Mare), 14. Ionut Dumitru (CSA Steaua), 15. Catalin Fercu (RCM Timisoara), 16. Andrei Radoi (CSM Baia Mare), 17. Constantin Pristavita (CSM Baia Mare), 18. Horatiu Pungea (Scarlets), 19. Valentin Popirlan (RCM Timisoara), 20. Dorin Lazar (RCM Timisoara), 21. Robert Dascalu (CSA Steaua), 22. Cristian Dinis-Vartic (CSM Baia Mare), 23. Gabriel Conache (RCM Timisoara).

Canada:1.Hubert Buydens (Manawatu Turbos), 2. Benoit Piffero (Blagnac), 3. Andrew Tiedemann (Prairie Wolf Pack), 4. Tyler Hotson (London Scottish), 5. Brett Beukeboom (Plymouth Albion), 6. Jebb Sinclair (London Irish), 7. Nanyak Dala (Wolf Pack), 8. Tyler Ardron – capitan (Ospreys), 9. Phil Mack (BC Bears), 10. Harry Jones (BC Bears), 11. Phil Mackenzie (Sale Sharks), 12. Nick Blevins (Prairie Wolf Pack), 13. Ciaran Hearn (Rock), 14. Jeff Hassler (Ospreys), 15. Matt Evans (Cornish Pirates), 16. Ryan March (BC Bears), 17. Djustice Sears – Duru (Ontario Blues), 18. Jake Ilnicki (Auckland Colts), 19. Adam Kleeberger (BC Bears), 20. Jon Phelan (Lille), 21. Jamie Mackenzie (Ontario Blues), 22. James Pritchard (Bedford Blues), 23. Conor Trainor (BC Bears)

2,311 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response