20 ianuarie 2014 CHAMPIONS CUP, INTERNATIONAL, Stiri
Heineken Cup.

In urma rezultatelor inregistrate in ultima etapa din Heineken Cup, trei echipe irlandeze si tot atatea reprezentante ale rugby-ului francez au terminat pe prima pozitie a celor sase grupe din prima faza a competitiei.

Grupa 1

Prima grupa a fost castigata de Leinster, franciza din Dublin reusind o victorie fara istoric in fata galezilor de la Ospreys cu un concludent rezultat de 36-3, irlandezii marcand cinci eseuri gratie carora au obtinut si bonusul ofensiv.

Doua eseuri de penalitate si alte trei marcate de Healy, Murphy respectiv Boss au fost trecute in contul lui Leinster, patru din aceste reusite fiind transformate de Gopperth, in timp ce punctele de onoare ale lui Ospreys le-a marcat Biggar dintr-o lovitura de pedeapsa.

Northampton a invins pe Castres, pentru francezi Mihaita Lazar intrand din postura de rezerva, englezii asigurandu-si astfel continuarea participarii in competitiile europene dar in sferturile de finala ale Amlin Challenge Cup.

Sfintii au castigat cu 13-3, G. Pisi marcand singura incercare a partidei, Dickson o transformare iar Myler doua penalitati, pentru Castres, Kockott semnand punctele de onoare.

Grupa 2

Toulon, campioana en-titre avand deja calificarea asigurata, s-a deplasat in Scotia acolo unde gazdele, Glasgow Warriors, au dat o replica buna insa nu suficient de consistenta, iar ros-negrii s-au impus cu rezultatul de 15-8.

Glasgow a marcat singurul eseu al partidei prin Fusaro, alte trei puncte venind din piciorul lui R. Jackson. Victoria lui Toulon fiind asigurata de Wilkinson care a concretizat cinci lovituri de pedeapsa.

Cardiff si Exeter au disputat o partida pentru palamares, niciuna dintre cele doua echipe nereusind sa acceada mai departe in competitiile continentale inter-cluburi din acest sezon.

Exeter s-a impus cu 19-13 dupa un eseu a lui Armand transformat de Steenson, care a reusit si patru lovituri de pedeapsa, pentru Cardiff, Cuthbert semnand o incercare, Halfpenny o transformare si doua penalitati.

Grupa 3

Saracens a reusit in ultima etapa o victorie la scor, 64-6 in fata irlandezilor de la Connacht si este una din cele dou echipe care se califica in sferturile de finala ale Heineken Cup de pe pozitia secunda, gratie numarului de puncte acumulate.

Englezii au facut spectacol marcand 11 eseuri, Strettle hat-trick, Ashton dubla, cate o reusita fiind trecuta in dreptul jucatorilor Brits, Goode, Kruis, Wyles, Wray si Johnston, replica lui Connacht constand in doua penalitati semnate de Parks.

Aceasta grupa a treia a fost castigata de Toulouse, francezii impunandu-se pe terenul lui Zebre cu rezultatul de 16-6 in ultima etapa.

Italienii au marcat doua penalitati prin Orquera, victoria elevilor lui Guy Noves fiind asigurata de Bezy, autor a unui eseu si a unei lovituri de pedeapsa, respectiv Dousain care si-a trecut in cont o transformare si doua penalitati.

Grupa 4

Clermont a castigat categoric duelul francez al grupei dispunand cu rezultatul de 28-3 de Racing Metro, parizienii platind tribut si indisciplinei dupa cele trei cartonase galbene primite.

Lee, Vosloo dubla si Debaty au marcat incercarile care au adus lui Clermont si bonusul ofensiv, toate eseurile fiind transformate de catre Delany in timp ce Machenaud a marcat dintr-o penalitate punctele de onoare ale invinsilor.

Harlequins a castigat pe terenul galezilor de la Scarlets cu o lovitura de pedeapsa marcata in ultimele minute de Botica, rezultatul de 22-20 asigurand englezilor pozitia a doua si participarea in sferturile de finala ale Amlin Challenge Cup.

Davies, Shingler si Williams au inscris cate un eseu pentru Scarlets, Preistland o transformare si o penalitate, tot trei incercari reusind si arlechinii prin Brown, Lindsay-Hague si Dickson, diferenta fiind facuta de cele doua transformari semnate de Evans, respectiv lovitura de pedeapsa concretizata de Botica.

Grupa 5

Derby-ul grupei dintre Leicester si Ulster a revenit nord-irlandezilor cu rezultatul de 22-19, insa ambele echipe s-au calificat in sferturile de finala, englezii fiind a doua echipa care accede mai departe de pe locul secund datorita numarului de puncte acumulat.

Pentru Leicester, Morris a marcat un eseu transformat de Flood care a concretizat si alte patru penalitati in timp ce victoria lui Ulster a venit gratie jocului excelent al sud-africanului Ruan Pienaar care a marcat toate punctele echipei sale dintr-un eseu, o transformare si cinci lovituri de pedeapsa.

Montpellier a obtinut o victorie de palmares in fata italienilor de la Treviso, rezultat 24-6, Ranger, Gorgodze, Dupont si Berard asigurand bonusul ofensiv, in timp ce Botes a inscris din doua penalitati punctele de onoare ale invinsilor.

Grupa 6

Munster, in lipsa mizei calificarii, avand deja asigurata prezenta in sferturile de finala, a obtinut o victorie la scor, 38-6, in fata lui Edinburgh, irlandezii marcand sase eseuri cumuland astfel si bonusul ofensiv.

Coughlan, Murphy, Murray, O’Mahony, Zebo si Jones au culcat cate o data balonul in terenul de tinta advers, patru dintre reusite fiind transformate de Keatley, Laidlaw cu doua penalitati concretizate marcand punctele invinsilor.

Gloucester a castigat pe terenul lui Perpignan, rezultat 36-18 si englezii vor continua actuala editie a competitiilor europene in sferturile de finala ale Amlin Challenge Cup.

May, Monahan dubla, Sharples si Morgan au fost autorii eseurilor lui Gloucester, patru fiind transformate de Burns in timp ce Piukala si Chateau au marcat cate o incercare pentru Perpignan la care Paulica Ion a fost titular evoluand pe toata durata partidei.

Astfel in urma stabilirii ierarhiilor finale in cele sase grupe ale primei faze din Heineken Cup tabloul sferturilor de finala, care se vor disputa intre 4 si 6 aprilie, va arata astfel:

Ulster-Saracens
Clermont-Leicester
Toulon-Leinster
Munster-Toulouse

Northampton, Harlequins si Gloucester, toate reprezentante ale rugby-ului englez clasate pe pozitiile secunde isi vor continua parcursul in Amlin Challenge Cup.