Sase victorii pentru gazde in Top 14

3 martie 2014 INTERNATIONAL, TOP 14

Top 14.

Top 14.

Etapa a XVII-a a campionatului francez de rugby, Top 14, a notat o dominare cvasitotala a echipelor gazda.

Montpellier a trecut de Stade Francais cu 19-10, raportul eseurilor fiind 3-1. Marcatori: Ranger, Paillaugue, Nagusa, respectiv Danty.

Toulouse a invins Perpignan cu 37-9. Gazdele au acumulat bonusul ofensiv, in urma incercarilor semnate de Bergwadze, Camara, Clerc si Fickou. La oaspeti, Paulica Ion a fost introdus in minutul 66, pe post de pilier dreapta.

Toulon a facut instructie cu nou-promovata Oyonnax, 64-10. Amfitrionii au marcat o serie de eseuri, 9 la numar, prin Mermoz, Wilkinson, Mitchell doua, Wulf, Giteau, Smith, Noirot si Bastareaud. Eseul de onoare a fost inscris de Amorosino. Oaspetii au jucat in inferioritate numerica, dupa eliminarea cu cartonas rosu a lui Jennenker, din minutul 37. Vali Ursache nu a fost convocat la formatia vizitatoare.

Racing Metro 92 Paris a invins campioana en-titre Castres, cu 25-15. Aripa Imhoff a fost eroul partidei, cu doua eseuri realizate. Mihaita Lazar nu figureaza in lotul celor de la Castres, pentru aceasta disputa.

Brive a castigat categoric, 31-6 contra lui Grenoble. Victoria s-a conturat in urma eseurilor marcate de Swanepoel, Mela si Da Ros, suficient pentru bonus ofensiv.

Bordeaux a dat lovitura in meciul cu Clermont, pe care l-a castigat cu 26-16. Aripa Talebula a fost artizanul succesului, cu doua eseuri din care ultimul inainte de finalul meciului. De partea cealalta, balonul a fost culcat in terenul de tinta de catre Vermeulen. Silviu Florea nu a fost retinut in lot la Bordeaux, pentru intalnirea respectiva.

Singura victorie a oaspetilor s-a notat in derby-ul basc, dintre Biarritz si Bayonne. Meciul a fost foarte echilibrat, iar Bayonne a invins cu 11-8, punctele decisive venind in minutul 80, dintr-o lovitura de pedeapsa fructificata de catre Ugalde. Anterior, ambele formatii marcasera cate un eseu. Burotu pentru gazde, respectiv Rocokoco pentru vizitatori.