Friday 04th December 2020,
Federatia Romana de Rugby

Spania-Georgia si Rusia-Portugalia in etapa a patra din Cupa Europeana a Natiunilor

Georgia.

Georgia.

Alaturi de partida ce va avea loc la Constanta intre Romania si Belgia, alte doua dispute sunt programate sambata in cadrul Cupei Europene a Natiunilor si anume: Spania-Georgia respectiv Rusia-Portugalia.

La Madrid, Spania care din punct de vedere matematic se afla intre agonie si extaz, adica fara a fi scapata de emotiile retrogradarii dar in acelasi timp prin jocul rezultatelor ar putea obtine un loc trei care duce in recalificarile pentru Cupa Mondiala, va intalni Georgia o natiune care si-a asigurat deja prezenta in 2015 la principala competitie din lumea rugby-ului.

Cum pentru Spania partida are o miza dubla, Georgia se gandeste deja la disputa din ultima etapa cand va intalni Romania in duelul care va decide titlul de campioana a acestei editii din Cupa Europeana a Natiunilor.

Ca asa stau lucurile o dovedeste si faptul ca desi sunt usor accidentati, Davit Zirakashvili jucatorul lui Clermont si Mikheil Nariashvili inregimentat la Montpellier vor fi menajati pentru a putea evolua in partida cu Stejarii, ce va avea loc pe 15 martie la Tbilisi, ei nefacand parte din lotul Georgiei pentru partida cu Spania.

In locul acestora Milton Haig i-a convocat pe Anton Peikrishvili de la Castres si Karlen Aseishvili jucator la Brive, ultimul evoluand pentru Georgia in partida pierduta contra spaniolilor in 2012, atunci Los Leones producand o mare surpriza prin victoria cu 25-18.

Acea victorie a fost cea de-a treia reusita de iberici in 13 partide directe cu Lelos, o istorie al carei inceput s-a scris in anul 2000, atunci tot spaniolii reusind sa se impuna cu 36-32 disputa contand pentru prima editie a CEN.

Anul trecut, la Tbilisi, Georgia s-a impus de o maniera categorica, trupa condusa de neozeelandezul Milton Haig castigand cu 61-18 dupa opt eseuri care au asigurat si bonusul ofensiv.

Loturile celor doua echipe pentru partida de sambata arata astfel:
Spania: Benat Auzqui (Bordeaux), Agustin Ortiz (Nafarroa), Francisco Sanz (Santander), Marc Pinto (Beziers), Frank Labbe (Lormont), Jesus Moreno (Montlucon), David Barrera (St Jean D’Angely), Jesus Recuerda (Aix en Provence), Matt Cook (Tunbridge Wells), Gautier Gibouin (Bordeaux), Damien Elgoyhen (St Jean de Luz), Federico Negrillo (Vanes), Pablo Feijoo (Bera Bera), Gauillaume Rouet (Bayonne), Charly Malie (Beziers), Daniel Snee (Getxo), Jaime Nava (Bourg en Bresse), Cesar Sempere (El Salvador), Pierre Belzunce (Colomiers), Marcos Poggi (Lormont), Matias Tudela (Cisneros), Mathieu Peuchon (Albi).

Georgia: Karlen Aseishvili (Brive), Zurab Zhvania (Stade Francais), Jaba Bregvadze (Toulouse), Shalva Mamukashvili (Armia Tbilisi), Anton Peikrishvili (Castres), Levan Chilachava (Toulon), Levan Datunashvili (Aurillac), Kote Mikautadze (Toulon), Giorgi Nemsadze (Tarbes), Shalva Sutiashvili (Massy), Giorgi Chkhaidze (Tarbes), Givi Berishvili (Lokomotivi Tbilisi), Mamuka Gorgodze (Montpellier), Vito Kolelishvili (Lyon), Giorgi Tkhilaishvili (Armia Tbilisi), Dimitri Basilaia (Edinburgh), Giorgi Begadze (Kochebi Tbilisi), Vazha Khutsishvili (Kharebi Rustavi), Lasha Khmaladze (Lelo Tbilisi), Lasha Malaghuradze (Bagneres), Merab Kvirikashvili (Vienne), Davit Kacharava (Yenisey), Tedo Zibzibadze (Perigueux), Tamaz Mchedlidze (Bourg-en-Bresse), Irakli Machkhaneli (Armazi Tbilisi), Irakli Kiasashvili (Lelo Tbilisi), Merab Sharikadze (Bourg-en-Bresse), Beka Tsiklauri (Lokomotivi Tbilisi).

Ca sa fie sigura de pozitia a treia care duce in recalificarile pentru Cupa Mondiala din 2015, Rusia trebuie sa invinga la Soci in partida cu Portugalia, Os Lobos ca si Spania mai avand matematic sansa de a ocupa a treia treapta a clasamentului la sfarsitul editiei 2013-2014 a Cupei Europene a Natiunilor.

Kingsley Jones a recunoscut dupa partida de la Tbilisi ca in momentul de fata ursii nu se pot lupta de la egal la egal cu Georgia si Romania, doua natiuni cu jucatori valorosi, mai ales in conditiile in care numai jumatate din echipa sa a dovedit ca poate evolua la turatie maxima pe toata durata celor 80 de minute.

Astfel singura sansa a ursilor intr-o eventuala participare la Cupa Mondiala ramane pozitia a treia si o evolutie cat mai buna in recalificari, insa pentru aceasta ursii sunt obligati sa castige cel putin una dintre cele doua partide ramase de disputat cu Portugalia si Belgia.

Cu siguranta nici Frederico Sousa, tehnicianul portughezilor, nu a renuntat la lupta, un succes la Soci facand din ultima etapa o runda infernala atunci cand Rusia se va deplasa in Belgia iar Portugalia va primi vizita Spaniei, alaturi de disputa pentru titlu dintre Georgia si Romania.

Rusia porneste favorita in partida de sambata, palmaresul general fiindu-le favorabil cu zece victorii in 16 intalniri directe, anul trecut ursii lui Kingsley Jones castigand in Portugalia cu 31-23, ultima isprava a lusitanilor pe terenul rusilor fiind un succes cu 21-19 inregistrat in 2011.

Kingsley Jones si Frederico Sousa au convocat urmatorii jucatori pentru disputa de sambata:
Rusia:Vasily Artemyev(Krasny Yar), Pavel Butenko (Yenisei), Alexander Voytov (VVA-Moscova) , Alexey Volkov (VVA-Moscova) , Igor Galinovskiy (Krasny Yar), Dmitry Gerasimov (Yenisei), Magomed Davydov (VVA-Moscova), Innokentiy Zykov (Yenisei), Andey Garbuzov(Krasny Yar), Nazir Hasanov(Krasny Yar), Andrey Igretsov (Slava Moscova), Pavel Kvernadze (Fili Moscova), Vladislav Korshunov (VVA-Moscova), Kirill Kulemin(Sale Sharks), Yury Kushnarev (Kuban), Alexey Makovetskiy (Krasny Yar), Andrey Ostrikov (Sale Sharks) , Andery Otrokov (Krasny Yar), Vladimir Ostroushko(Kuban), Vladimir Rudenko(Krasny Yar), Anton Ryabov (Krasny Yar), Alexander Shakirov(fara echipa) Sergey Sekisov (Strela-Agro), Stanislav Selskiy (Yenisei), Sergey Sugrobov (Slava Moscova), Andrey Temnov (Yenisei), Gregory Tsnobiladze(Krasny Yar), Alexander Khudyakov (Krasny Yar) (Krasnoyarsk), Alexander Yanyushkin (VVA-Moscova), Sergey Yanyushkin (VVA-Moscova)

Portugalia:Bruno Medeiros(CDUL), Bruno Rocha(Aeistecnico), Cristian Spachuk(Bourgoin), Jorge Segurado(GD Direito), Joao Correia(GD Direito), Eric dos Santos(Biarritz), Goncalo Uva(Narbonne), Fernando Almeida(Aeiagronomia), Kevin Da Costa(Biarritz), Vasco Uva(GD Direito), Antonio Aguilar(GD Direito), Carl Murray(CDUL), Diogo Miranda(Belenenses),Emmanuel Rebelo(Dijon), Francisco Magalhaes(CDUL), Goncalo Foro(CDUL), Luis Salema(GD Direito), Nuno Costa(CDUL), Pedro Bettencourt(CDUP), Tomas Noronha(CDUL), Francisco Tavares(GD Direito), Julien Bardy(Clermont), Vasco Mendes(GD Direito).

2,130 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response