Wednesday 08th April 2020,

Georgia a castigat cu emotii partida din Spania

Georgia.

Georgia.

Desi pornea favorita certa in partida de la Madrid contra Spaniei, Georgia a avut de infruntat un adversar care a cedat greu dand o replica curajoasa in tentativa de a-si asigura prezenta in elita CEN si sezonul viitor.

Lelos, calificati deja la Cupa Mondiala din 2015 si cu gandul mai mult la partida cu Romania din ultima etapa si-au asigurat un inceput de joc linistit, Kvirikashvili aducand in contul trupei antrenate de Milton Haig noua puncte din doua penalitati si un dropgol.

Spania a revenit insa si in minutul 30 Cesar Sempere a interceptat o pasa gresita a georgienilor marcand prima incercare a partidei, reusita fiind transformata de Peluchon pentru ca tabela de marcaj sa indice rezultatul: Spania-Georgia 7-9

Chiar in finalul primei reprize Los Leoneo au preluat conducerea, o lovitura de pedeapsa jucata repede la mana de Malie a facut ca balonul sa circule pe linia de treisferturi, Peluchon finalizand cu eseu pentru ca tot fundasul ibericilor sa semneze si transformarea.

Georgia a revenit de la cabine condusa cu 14-9 si pentru a reintra in joc Lelos au avut nevoie de doar patru minute, in intervalul cuprins intre minutele 53 si 57 marcand doua incercari, ambele venite pe forta inaintarii semnatarii reusitelor fiind Gorgodze si Tkhilaishvili.

Doar ultima dintre cele doua incercari a fost transformata de Kvirikashvili, Georgia insa peluand conducerea pe tabela de marcaj cu rezultatul de 24-14.

Practic in cele patru minute s-a jucat soarta partidei pentru ca pana la final doar Spania a mai punctat prin Peluchon, lovitura de pedeapsa a fundasului iberic asigurand acestora punctul bonus defensiv.

Georgia, cu acesta victorie, fara bonus ofensiv, a fost depasita in clasament de Romania cu un punct, saptamana viitoare la Tbilisi, Lelos si Stejarii urmand a juca partida care va decide numele campioanei acestei editii a Cupei Europene a Natiunilor.

Spania-Georgia 17-24 (14-9)
Au marcat: C.Sempere (e), Peluchon (e,2tr,lp) respectiv Gorgodze (e), Tkhilaishvili (e), Kvirikashvili (tr,3lp,dg)

Spania: 1. Frank Labbe; 2. Beñat Auzqui; 3. Jesús Moreno; 4. Anibal Bonán; 5. Jesús Recuerda (c); 6. Matt Cook; 7. Gautier Gibouin; 8. Federico Negrillo; 9. Guillaume Rouet; 10. Charlie Malie; 11. Pierre Belzunce; 12. Daniel Snee; 13. César Sempere; 14. Marcos Poggi; 15. Mathieu Peluchon
Rezerve: 16. Marco Pinto, 17. Francisco Javier Sanz, 18. Damien Elgoyhen, 19. David Barrera, 20. Pablo Feijoo, 21. Jaime Nava, 22. Matías Tudela, 23. Agustín Ortiz

Georgia:1. Zurab Zhvania 2. Jaba Bregvadze 3. Levan Chilachava 4. Giorgi Nemsadze 5. Kote Mikautadze 6. Giorgi Tkhilaishvili 7. Mamuka Gorgodze 8. Giorgi Chkhaidze, 9. Vazha Khutsishvili 10. Lasha Khmaladze, 11. Tamaz Mtchedlidze 12. Merab Sharikadze 13. Tedore Zibzibadze 14. Irakli Machkhaneli (Cap) 15. Merab Kvirikashvili
Rezerve:16. Shalva Mamukashvili 17. Karlen Aseishvili 18. Anton Peikrishvili 19. Shalva Sutiashvili 20. Givi Berishvili 21. Giorgi Begadze 22. Lasha Malaguradze 23. Beka Tsiklauri