Wednesday 08th April 2020,

Rusia si-a asigurat prezenta in recalificarile pentru Cupa Mondiala din 2015

Rusia, un adversar redutabil, mereu in cautarea drumului catre afirmarea in lumea rugbylui.
Rusia.

Rusia.

Pentru Rusia partida in compania Portugaliei, disputata la Soci, a avut ca miza asigurarea pozitiei a treia in clasamentul editiei 2013-2014, ursii venind dupa doua infrangeri la scor in fata Romaniei si a Georgiei.

Avand de depasit acest impediment moral, echipa lui Kingsley Jones a inceput mai greu, iar prima repriza a fost una echilibrata in care ambele echipe au reusit sa inscrie cate doua incercari.

Rusii au avut nevoie de doar 12 minute pentru a culca de doua ori balonul in terenul de tinta portughez, Ostroushko si Artemyev semnand cate o incercare, Kushnarev transformandu-le pe ambele, in timp ce lusitanii au raspuns prin penalitatea lui Bettencourt.

Bettencourt a redus din diferenta in minutul 20 dupa o lovitura de pedeapsa, trei minute mai tarziu Os Lobos marcand un eseu prin G. Uva, acelasi Bettencourt izbutind si transformarea.

Prima repriza s-a incheiat cu avantajul de 17-13 in favoarea rusilor dupa ce Kushnarev a punctat dintr-o lovitura de pedeapsa.

Partea secunda a inceput cu un asediu total al gazdelor care in noua minute au marcat trei eseuri, primul dupa un mol de margine avandu-l ca autor pe V. Tsnobiladze, alte doua venind dupa actiuni pe treisferturi, semnatari fiind Ostroushko si Galinovskiy.

Sugrobov care l-a inlocuit la pauza pe Kushnarev a transformat o singura incercare, dar Rusia s-a desprins pe tabela de marcaj in minutul 49 cu rezultatul de 34-13.

Jocul a devenit tensionat, cu lusitanii incercand sa revina dar in loc de puncte au fost contabilizate trei cartonase galbene, doua de partea gazdelor, Galinovskiy si Temnov, unul vazut de vizitatori, sanctionatul fiind Rebelo.

Pana la final Os Lobos au reusit sa marcheze un eseu prin G. Foro si astfel dupa 80 de minute tabela de marcaj a indicat rezultatul: Rusia-Portugalia 34-18.

Cu aceasta victorie de pe urma careia s-au ales si cu punctul bonus ofensiv, gratie celor cinci eseuri marcate, Rusia si-a asigurat pozitia a treia in clasamentul editiei 2013-2014, o clasare care permite trupei antrenate de galezul Kingsley Jones sa participle in recalificarile pentru Cupa Mondiala din 2015.

Rusia-Portugalia 34-18 (17-13)
Au marcat: Ostrikov (e), Artemyev (e), V.Tsobiladze (e), Ostroushko (e), Galinovskiy (e), Kushnarev (2tr,lp), Sugrobov (tr) respectiv G.Uva (e), G.Foro (e), Bettencourt (tr,2lp)

Rusia: 1.Alexei Volkov, 2.Valery Tsnobiladze, 3.Innocent Zykov, 4.Andrei Ostrikov, 5.Kirill Kulemin, 6.Pavel Butenko, 7.Andrey Garbuzov, 8.Andrey Temnov, 9.Alexander Yanyushkin, 10.Yury Kushnarev, 11.Igor Galinovskiy, 12.Alexey Makovetskiy, 13.Dmitry Gerasimov, 14.Vladimir Ostrushko, 15.Vasily Arteyiev.
Rezerve: 16.Vladislav Korshunov, 17.Grigory Tsnobiladze, 18.Andrey Igretsov, 19.Pavel Kvernadze, 20.Alexander Khudiakov, 21.Alexander Shakirov, 22.Sergey Sugrobov, 23.Vladimir Rudenko.
Portugalia: 1. Jorge Segurado, 2. João Correia, 3. Cristian Spachuk, 4. Eric Santos, 5. Gonçalo Uva, 6. Kevin da Costa, 7. Julien Bardy, 8. Vasco Uva, 9. Emmanuel Rebelo, 10. Diogo Miranda, 11. António Aguilar, 12. Carl Murray, 13. Pedro Ávila Bettencourt, 14. Gonçalo Foro, 15. Nuno P. Costa
Rezerve: 16. Bruno Medeiros, 17. Francisco Tavares, 18. Bruno Rocha, 19. Fernando Almeida, 20. Vasco F. Mendes, 21. Luís Salema, 22, Francisco P. Magalhães, 23. Tomás Noronha.