Wednesday 08th April 2020,
Federatia Romana de Rugby

Spania s-a impus in derby-ul Peninsulei Iberice invingand Portugalia la Lisabona

Spania.

Spania.

Desi Portugalia a controlat aproape intreaga partida disputata in ultima etapa a CEN avand-o ca adversara pe Spania, cei care au iesit invingatori din aceasta intalnire au fost Los Leones prin punctele marcate pe finalul jocului.

Pana in minutul 20 doar Malie si Bettencourt isi trecusera numele pe lista marcatorilor, spaniolul reusind doua lovituri de pedeapsa in timp ce portughezul una singura.

In minutul 25 Los Lobos au ramas pentru tot restul partidei in 14 jucatori, Kevin Da Costa primind cartonas rosu, in inferioritate numerica insa Portugalia a reusit sa se desprinda pana la pauza si sa conduca cu un avans de 12 puncte.

Vasco Uva si Antonio Aguilar au marcat cate un eseu, Bettencourt o transformare si o lovitura de pedeapsa la pauza tabela de marcaj indicand rezultatul: Portugalia – Spania 18-6.

Tot lusitanii au marcat primii si in repriza secunda, Bettencourt evidentiindu-se in fata butului advers, pentru ca spaniolii sa replice in minutul 58 printr-un eseu de penalizare transformat de Malie.

Bettencourt a mai concretizat o penalitate in contul portughezilor, se intampla in minutul 63, pentru ca apoi Spania sa fie de neoprit in drumul ei catre victorie.

Doua eseuri marcate de Carter si Genua, unul transformat de Malie, uvertura spaniolilor semnand si o penalitate au stabilit rezultatul final 28-24 in favoarea Los Leones.

Portugalia – Spania 24-28 (18-6)

Au marcat: V.Uva (e), Aguilar (e), Bettencourt (tr, 4lp), respectiv Eseu de penalizare, Carter (e), Genua (e), Malie (2tr, 3lp)

Portugalia:  1. Jorge Segurado (GD Direito),  2. Joao Correira (GD Direito),  3. Bruno Rocha (Aistecnico),  4. Eric Dos Santos (Biarritz),  5. Rui D’Orey (GD Direito),  6. Kevin Da Costa (Biarritz), 7. Julien Bardy (Clermont),  8. Vasco Uva (GD Direito),  9. Francisco Magalhaes (CDUL),  10. Diogo Miranda (Belenenses),  11. Antonio Aguilar (GD Direito),  12. Carl Murray (CDUL),  13. Pedro Bettencourt (CDUP),  14. Gonçalo Foro (CDUL),  15. Nuno Costa (CDUL)

Rezerve:  16. Bruno Medeiros (CDUL),  17. Francisco Tavares (GD Direito),  18. Joao Almeida (CDUL),  19. Fernando Almeida (Aeisageonomia),  20. Vasco Fragoso (GD Direito),  21. Luis Salema (GD Direito),  22. Pedro Leal (GD Direito);  23. Joao Silva (GD Direito)

Spania:  1. Benat Auzqui (Bordeaux), 2. Marco Pinto (Beziers), 3. Francisco Javier Sanz (Santander), 4. David Barrera (St Jean D’Angely), 5. Anibal Bonan (Bagnerais), 6. Gautier Gibouin (Bordeaux), 7. Matt Cook (Tunbridge Wells), 8. Federico Negrillo (Vannes), 9. Pablo Feijoo (Bera Bera), 10. Charlie Malie (Beziers), 11. Matias Tudela (Cisneros), 12. Javier Canosa (CRC Madrid), 13. Daniel Snee (Getxo), 14. Ignacio Contardi (Santander), 15. Cesar Sempere (El Salvador)

Rezerve:  16. Ion Insausti (Hernani), 17. Juan Anaya (Liborne), 18. Mathieu Roca (Aurillac), 19. Alejandro Blanco (Vigo), 20. Igor Genua (Hernani), 21. Jaike Carter (Hartpury College), 22. Juan Cano (Cisneros), 23. Javier Salazar (CRC Madrid)

1,449 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response