Tara Galilor a marcat sapte eseuri pentru o victorie la scor in fata Scotiei.

Six Nations.

Singura partida fara o miza reala din ultima etapa a Six Nations a opus la Cardiff nationalele Tarii Galilor si a Scotiei, o disputa care s-a incheiat cu un succes zdrobitor al gazdelor.

Scotia a deschis scorul prin Laidlaw dupa o lovitura de pedeapsa iar ciulinii nu banuiau ca cele trei puncte marcate de mijlocasul la gramada vor fi si singurele din partida de pe Millennium Stadium.

Biggar a adus egalitatea in minutul opt, iar apoi Williams a marcat primul eseu al partidei la prima reusita personala in tricoul galez, tot Biggar fiind cel care a transformat pentru ca penele de strut sa conduca cu 10-3.

In minutul 22 Scotia a ramas pentru tot restul partidei in 14 jucatori dupa un contact intre Hogg si Biggar initial centralul partidei i-a aratat fundasului ciulinilor cartonasul galben pentru ca apoi sa-l recheme si sa-l elimine definitiv.

Partida s-a rupt scotienii resimtind din plin situatia de inferioritate numerica si astfel pana la pauza galezii au marcat trei incercari prin North dubla si Roberts, doua fiind transformate de Biggar.

Dupa reluare partida a continuat intr-un singur sens Roberts, Faletau si Williams reusind fiecare cate un eseu, unul transformat de Biggar o alta transformare apartinandu-i lui Hook.

Desi scotienii au avut pe final cate faze frumoase nu au reusit sa inscrie eseul de onoare, Tara Galilor reusind o victorie cu 51-3, trupa lui Warren Gatland terminand editia 2014 a Six Nations pe pozitia a treia in timp ce ciulinii s-au clasat pe treapta a cincea a clasamentului.

Victoria cu 51-3 este cea mai mare diferenta de scor care s-a inregistrat vreodata in partidele directe dintre Tara Galilor si Scotia.

Tara Galilor – Scotia 51-3 (27-3)

Au marcat: Williams (e), North (2e), Roberts (2e), Faletau (e), Williams (e), Biggar (4tr, 2lp), Hook (tr). respectiv Laidlaw (lp)

Tara Galilor: 15. Liam Williams, 14. Alex Cuthbert, 13. Jonathan Davies, 12. Jamie Roberts, 11. George North, 10. Dan Biggar, 9. Mike Phillips, 8. TaulupeFaletau, 7. Sam Warburton, 6. Dan Lydiate, 5. Alun-Wyn Jones, 4. Luke Charteris, 3. Rhodri Jones, 2. Ken Owens, 1. Gethin Jenkins.

Rezerve: 16. Richard Hibbard, 17. Paul James, 18. Adam Jones, 19. Jake Ball, 20. Justin Tipuric, 21. Rhodri Williams, 22. Rhys Priestland, 23. James Hook.

Scotia: 15. Stuart Hogg, 14. Dougie Fife, 13. Alex Dunbar, 12. Matt Scott, 11. Max Evans, 10. Duncan Weir, 9. Greig Laidlaw, 8. Dave Denton, 7. Kelly Brown (c), 6. Ryan Wilson, 5. Jim Hamilton, 4. Richie Gray, 3. Geoff Cross, 2. Scott Lawson, 1. Ryan Grant.

Rezerve: 16. Ross Ford, 17. Al Dickinson, 18. Euan Murray, 19. Tim Swinson, 20. Al Strokosch, 21. Chris Cusiter, 22. Duncan Taylor, 23. Jack Cuthbert.