Exeter a cucerit Cupa Anglo-Welsh

Cupa Anglo Welsh.

Duminica, 16 martie, s-a desfasurat finala Cupei Anglo-Welsh la rugby.

Exeter a intrat in posesia trofeului, dupa succesul din ultimul act, repurtat in fata celor de la Northampton.

Scorul partidei a fost 15-8. White a deschis scorul pentru Exeter in minutul 4, cu un eseu, dupa care Myler a redus din handicap din lovitura de pedeapsa, in minutul 12.

Rezultatul pauzei a fost stabilit dupa ce Slade, in minutul 37, a fructificat in puncte o penalitate, astfel ca Exeter conducea cu 8-3.

Caracteristicile de echilibru ale jocului s-au pastrat si in al doilea mitan. Mumm, in minutul 50, a marcat al doilea eseu al celor de la Exeter, iar Slade a transformat ducand tabela la 15-3.

Ultimele puncte au venit de la Manoa, care a inscris o incercare cu 10 minute inainte de final. In ciuda eforturilor intreprinse de Northampton pentru egalare, scorul a ramas cel stabilit in minutul 70, adica 15-8 in favoarea lui Exeter.