Friday 15th November 2019,

Chiefs a remizat pentru a doua oara consecutiv evitand infrangerea in ultimul minut de joc

7 aprilie 2014 INTERNATIONAL, SUPER XV
Super Rugby.

Runda cu numarul opt din Super Rugby a programat partide deosebit de disputate in care s-au inregistrat un rezultat de egalitate al campionilor in exercitiu dar si o victorie surprinzatoare a celor de la Western Force in deplasare la Reds.

Campionii en-titre, Chiefs, dupa ce in etapa precedenta au evitat infrangerea in ultimul minut al partidei cu Bulls reusind remiza, s-au deplasat la Bloemfontein unde dupa acelasi scenariu au smuls un rezultat de egalitate in disputa cu Cheetahs.

Daca pana la pauza sud-africanii ar fi avut asigurat bonusul ofensiv, Pretorius dubla, Benjamin si Prinsloo fiind autorii eseurilor, neozeelandezii au revenit de la 34-10 si 37-17 pentru sud-africani, eseul marcat de Nanai Williams in ultimul minut aducand egalitatea.

Pentru Chiefs, Pulu, Nanai Williams si Tikoirotuma au marcat cate doua incercari, Cruden cinci transformari si o penalitate, de partea cealalta alaturi de marcatorii eseurilor Goosen a reusit patru transformari si cinci lovituri de pedeapsa, rezultatul final fiind: Cheetahs-Chiefs 43-43.

Highlanders, desi au condus la un moment dat cu 20-10, in final au tremurat serios pentru victoria la limita, 33-30 in fata celor de la Rebels, australienii plecand din Dunedin cu punctul bonus defensiv.

Christie, A. Smith si B. Smith au marcat cate un eseu pentru neozeelandezi, Fuglistaller, Roberts si Woodward in contul vizitatorilor, diferenta fiind facuta de Sopoaga care si-a trecut in cont trei transformari si patru lovituri de pedeapsa, fata de Woodward care a contabilizat o lovitura de pedeapsa mai putin.

Brumbies, liderii conferintei australiene s-au impus categoric, rezultat 26-9 in fata lui Blues, McCabe cu doua incercari si Coleman marcand doar trei eseuri, insuficiente pentru bonusul ofensiv insa.

Restul punctelor au venit din piciorul lui White si Lealiifano, primul cu o transformare si doua penalitati, al doilea cu o penalitate pentru Blues, Hickey concretizand in puncte trei lovituri de pedeapsa.

La Napier, Hurricanes au condus in permanenta pentru ca la final sa se impuna in fata lui Bulls, rezultatul de 25-20 venind dupa un eseu a lui Taylor, o transformare si sase penalitati semnate de Barrett, pentru invinsi Visser si Pollard marcand incercari, Potgieter fiind responsabil cu tentativele de tinta.

Western Force au ajuns la cea de-a patra victorie consecutiva dupa succesul cu 32-29 de pe Suncorp Stadium din Brisbane, franciza din Perth fiind la una dintre cele mai reusite sezoane in Super Rugby.

Dupa prima repriza a fost egalitate, iar apoi Reds au condus cu 29-25 in minutul 74, Hayward insa a intors rezultatul de pe tabela de marcaj cu un eseu transformat tot de el atunci cand mai erau de disputat doar doua minute din timpul regulamentar de joc.

Tapuai si Slipper au marcat incercari pentru Reds, Q. Cooper doua transformari si o penalitate, Harris patru penalitati, pentru Western Force, McCalman, Morahan si Hayward fiind autorii eseurilor, Ebersohn stralucind in fata butului cu patru penalitati si un dropgol.

La Johannesburg, Lions, care au avut un start bun in aceasta editie au cedat in fata lui Crusaders, cea mai titrata echipa din Super Rugby pare sa gaseasca drumul spre gloria de altadata dupa un inceput ezitant.

Crusaders au castigat cu 28-7, in ciuda diferentei de scor nereusind sa obtina si bonusul ofensiv, Crotty, Ellis si Fonotia marcand cate un eseu, restul punctelor venind din tentative de tinta concretizate de Slade, Bleyendaal si Dagg, in timp ce pentru sud-africani Mapoe a semnat un eseu transformat de Boshoff.

Stormers au ajuns pe ultima pozitie a clasamentului, franciza din Cape Town pierzand partida disputata pe propriul teren in compania australienilor de la Waratahs cu rezultatul de 22-11.

K. Van Wyk a marcat un eseu pentru Stormers, Phipps tot un eseu in contul lui Waratahs a carei victorie s-a conturat dupa ce Foley a marcat dintr-o transformare si trei penalitati, Beale contribuind si el la victorie cu doua lovituri de pedeapsa .