Moldova U18 a promovat in Divizia C continentala

8 aprilie 2014 INTERNATIONAL, Stiri
Moldova.

Moldova.

In acest week-end, la Zenica, in Bosnia-Hertegovina, au avut loc jocurile contand pentru Campionatul European de rugby rezervat juniorilor sub 18 ani, Divizia valorica D, adica ultima.

S-au reunit la startul acestei competitii trei echipe, Andorra, Moldova si gazdele din Bosnia-Hertegovina.

Joi, 3 aprilie, a avut loc un turneu amical, de verificare. Moldovenii au pierdut ambele partide, 7-11 cu Bosnia-Hertegovina si 3-5 cu Andorra.

Sambata, 5 aprilie, a avut loc triunghiularul oficial, in care juniorii de dincolo de Prut au obtinut doua victorii si astfel au promovat in Divizia C.

Moldova a dispus de Andorra cu 7-3 si de Bosnia-Hertegovina cu 10-0. Cu maximum de puncte, 6, Moldova s-a situat pe prima pozitie. In celalalt meci, Andorra si Bosnia-Hertegovina au remizat, 8-8.

S-a jucat pe durata a doua reprize a cate 15 minute fiecare la aceasta competitie.