Paulica Ion l-a invins pe Vali Ursache in Top14

14 aprilie 2014 INTERNATIONAL, TOP 14
Top 14.

Top 14.

Clasamentul diviziei rugbystice de elita a Frantei, Top 14, este aproape conturat, cu o etapa inainte de incheierea sezonului regulat. Iata care au fost meciurile din etapa a XXV-a.

Clermont a dispus de Castres cu 23-11, dupa eseurile lui Fofana si Nalaga. Campionii au marcat si ei o incercare, prin Capo Ortega. Internationalul nostru, Mihaitza Lazar, a intrat in joc in minutul 65 la oaspeti.

Bayonne a trecut de Stade Francais cu 24-19, singurul eseu al meciului apartinand oaspetilor, semnatar Vuidrawuvalu.

Toulon a castigat cu mari emotii pe terenul lui Bordeaux, cu 22-20. Gazdele au condus la pauza cu 17-6 dupa doua eseuri frumoase inscrise de Avei si Le Bourhis.

Toulon s-a restabilit insa gratie loviturilor de pedeapsa executate de Michalak, dar si dupa eseul aripii sud-africane Habana. Punctele decisive au fost aduse de Giteau, din penalitate. Silviu Florea nu a fost retinut in lot de Bordeaux pentru aceasta confruntare.

Meci de mare spectacol la Grenoble, unde Montpellier s-a impus cu 36-30. Diferenta s-a facut la buturi, deoarece raportul eseurilor e concludent pentru o mini-cronica a partidei, 3-3.

Marcatori au fost Farley, Thieri, Vanderglas, respectiv Tulou, de doua ori si Nagusa. Gazdele au intrat in bonusul defensiv dupa ultimul eseu, reusit in prelungiri.

In duelul romanilor, Perpignan s-a impus cu 22-12 in fata celor de la Oyonnax. Talonerul catalan, Guirado, a marcat singura incercare a meciului. La Perpignan, Paulica Ion a fost introdus pe post de pilier dreapta in minutul 43, in timp ce Vali Ursache a fost integralist ca flanker dreapta la oaspeti.

Racing Metro 92 Paris a ingripat si mai tare pe Biarritz, administrandu-i un usturator 37-7. Lacombe de doua ori, Battue, Cronje si Inhoff au marcat pentru bonusul ofensiv al echipei pariziene. Incercarea de onoare a bascilor a fost reusita de Lesgourgues.

Toulouse s-a impus greu cu 16-9, pe arena proprie, in fata ambitioasei echipe Brive. Gear a marcat unica incercare a meciului, chiar inainte de pauza.