21 aprilie 2014 INTERNATIONAL, Stiri, TOP 14
Top 14.

Top 14.

In saptamana sarbatorilor pascale, elita franceza de rugby a programat o noua runda in Top 14, cea cu numarul 25, adica penultima.

Campioana en-titre Castres a obtinut un succes pretios, 22-15 cu Montpellier, care era lidera. Trinh-Duc a fructificat o penalitate pentru oaspeti, care astfel au intrat in bonus defensiv, iar singurul eseu al meciului, care a si facut de altfel diferenta, i-a apartinut lui Dullin. La Castres, Mihaita Lazar a fost introdus pe teren in minutul 59.

Biarrtiz, virtual retrogradata, a obtinut un succes de palmares, care nu o ajuta sa ramana in elita. Bascii s-au impus cu 19-13 in fata celor de la Brive. Lesgourgues, respectiv Galala au marcat incercarile meciului.

Grenoble si Bayonne au incheiat nedecis, 21-21. Cele patru incercari au fost dispuse in mod egal. Alexandre si
Caminati au marcat pentru gazde, in timp ce aripa O’Connor a reusit doua eseuri pentru vizitatori.

Stade Francais a luat bonusul ofensiv in fata celor de la Bordeaux, pe care i-a invins cu 37-23. Raportul eseurilor a fost de 5-2 in favoarea parizienilor, marcatori fiind Vuidrawalu, doua, Burban, Camara si Ioane, respectiv Maynardier si Le Bourhis. Silviu Florea a evoluat in prima repriza la Bordeaux, pe post de pilier dreapta.
Cel mai spectaculos meci al rundei a fost cel dintre Perpignan si Toulon, castigat de oaspeti cu 46-31. In ciuda acestui scor fluviu, niciuna dintre cele doua formatii nu a reusit sa obtina vreo bonificatie.

Catalanii au inscris trei eseuri, prin Michel, Guirado si Mjekevu. Ei au primit doar patru, astfel impiedicandu-i pe oaspeti sa acumuleze bonusul ofensiv. Marcatorii de la Toulon au fost Bruni, Armitage si Wulf, in doua randuri. La pauza, scorul a fost 19-18 pentru Toulon. Gratie acestui succes, Toulon a trecut pe prima pozitie in ierarhie.

Racing Metro 92 Paris a obtinut si ea un succes important, 22-6 cu Clermont. Tabela s-a deschis pentru gazde, dupa dropgolul lui Hernandez, din minutul 7. Singurul eseu al jocului a fost semnat de Imhoff, cu patru minute inainte de final.
In Top 14 mai este o singura runda, iar batalia pentru play-off si pentru evitarea retrogradarii este acerba. Clasamentul arata astfel: