Friday 14th June 2019,

Patru romani in prima mansa a optimilor Play-Off-ului din Federale 1

22 aprilie 2014 INTERNATIONAL, Stiri
France Federale.

Sambata si duminica s-au disputat partidele contand pentru mansa tur din optimile de finala ale Play-Off-ului campionatului Federale 1, din cele 16 echipe ajunse in aceasta faza doua urmand sa faca pasul in Pro D2, al doilea esalon valoric din Franta.

Castanet a primit vizita celor de la Macon, gazdele ocupand in sezonul regulat pozitia a patra in Grupa a IV-a, in timp ce vizitatorii s-au impus in Grupa a II-a, o disputa care a revenit oaspetilor dupa o lovitura de pedeapsa reusita in minutul 74.

La Castanet, Mihai Bageag a fost titular in linia a doua, de partea cealalta Cezar Popescu intrand in repriza secunda, a reusit sa inscrie un eseu contribuind la victoria cu 19-16 care confera astfel celor de la Macon prima sansa in obtinerea calificarii pentru sferturile de finala.

Din pacate pentru Ionel Badiu si Costel Burtila, cei doi facand cuplu de pilieri la Rodez, echipa romanilor a cedat cu 22-6 pe propriul teren in partida cu Nevers si astfel sansele de a spera la o promovare in Pro D2 au scazut considerabil, fiindu-le greu sa recupereze o diferenta de 16 puncte in partida retur.

In celelalte partide Massy, Lille si Montauban sunt la un pas de calificarea in sferturile de finala, primele doua castigand la scor mansa tur, in timp ce Montauban a castigat in deplasare, alte trei dispute fiind inca sub semnul incertitudinii.

Lannemezan-Aubenas 24-23

Pe 4 mai si in Federale 2 vor avea loc primele partide din Play-Off, acolo unde Castelsarrasin, echipa lui Alexandru Gorcioaia, va primi replica celor de la Villefranche de Lauragais, pentru ca Dorin Manole si Orthez sa dea piept cu Fleurance.