Friday 18th September 2020,
Federatia Romana de Rugby

Rusia continua lupta pentru un loc la Cupa Mondiala din 2015

25 mai 2014 INTERNATIONAL, Stiri
Rusia.

Rusia.

Pe stadionul Wolfgang Meyer Sportanlage din Hamburg, Germania si Rusia au disputat o partida contand pentru ultima etapa a calificarilor la Cupa Mondiala din 2015 din Zona Europeana.

Germania s-a calificat in acest ultim act dupa ce a cucerit titlul in Cupa Europeana a Natiunilor grupa valorica 1B, iar apoi a dispus de Olanda care reusise aceeasi performanta, dar in esalonul 2A, pentru ca Rusia sa fie ocupanta pozitiei a treia in esalonul de elita al aceleiasi competitii.

Anterior acestei dispute, cele doua natiuni se mai intalnisera de sase ori, Rusia castigand de fiecare data, asa cum s-a intamplat si la Hamburg, insa dupa o partida in care Germania si-a demonstrat calitatile care au propulsat-o in primul esalon valoric al CEN.

Ursii, o echipa cu mai multa experienta, au deschis scorul dupa numai zece minute de joc, aripa Ostroushko, cel mai eficient marcator de eseuri al editiei trecute din campionatul Rusiei si-a facut datoria, Kushnarev a ratat insa transformarea.

Noua minute mai tarziu trupa galezului Kingsley Jones s-a desprins la 10-0, un nou eseu fiind marcat de Igretsov, transformarea fiind irosita si de aceasta data, pentru ca apoi pana la pauza numai germanii sa inscrie prin uvertura Hilsenbeck o lovitura de pedeapsa.

 Reveniti de la cabine cu un avantaj de sapte puncte, rusii au incercat sa-si asigure un ecart linistitor, Ostroushko finalizand din nou in terenul de tinta al gazdelor, Kushnarev nu a mai ratat din fata butului si pe tabela de marcaj scorul devenise 17-3 pentru vizitatori.

 Din acel moment Germania a izbutit un adevarat tur de forta, mai intai Armstrong cu un eseu transformat de Hilsenbeck, iar apoi o noua incercare a lui Vollenkemper, transformata de acelasi Hilsenbeck au restabilit egalitatea, scor 17-17.

Elevii sud-africanului Frederik Potgieter au fructificat astfel si o superioritate numerica, Tsnobiladze primind cartonas galben, pentru ca apoi Widiker sa fie eliminat temporar si cu toate acestea Germania sa preia conducerea gratie unei penalitati semnate de transformerul Hilsenbeck.

In minutul 56 Germania, o echipa formata in majoritate din amatori, conducea cu 20-17 si avea sa o faca pana in minutul 76, atunci cand Kushnarev a marcat un eseu transformat tot de el pentru linistea din final a ursilor.

Mai mult chiar, in ultimul minut si Matveev si-a trecut numele pe lista marcatorilor de eseuri, o incercare transformata de Kushnarev, iar Rusia s-a impus cu emotii, rezultatul final consemnat dupa cele 80 de  minute regulamentare fiind: Germania-Rusia 20-31.

 Dupa acest succes Rusia va juca in urmatoarea etapa de calificare la Cupa Mondiala cu ocupanta locului secund din Zona Africana, adversara urmand a fi stabilita in iulie dupa terminarea  Cupei Africii, la care participa Kenya, Madagascar, Namibia si Zimbabwe.

 Cu Germania, Stejarii se vor intalni in Cupa Europeana a Natiunilor de anul viitor, asa cum este si in cazul Rusiei, pe care insa nationala noastra o va avea adversara si luna viitoare in cadrul IRB Nations Cup, pe data de 18 iunie.

In partida de la Hamburg, cei doi tehnicieni, Frederik Potgieter  respectiv Kingsley Jones au utilizat jucatorii:

Germania: 1 .Arthur Zeiler (Heidelberg RK), 2. Michail Tyumenev (Mont de Marsan), 3. Samy Fuchsel (Heidelberg RK), 4. Manuel Wilhelm (RG Heidelberg), 5. Robert May (TV Pforzheim), 6. Kehoma Brenner (Heidelberg RK), 7. Alexander Hug (TSV Handschuhsheim), 8. Timo Vollenkemper (TV Pforzenheim), 9. Sean Armstrong (Heidelberg RK), 10. Christopher Hilsenbeck (Colomiers), 11. Marten Strauch (SC Neuenheim), 12. Anjo Buckman (Heidelberg RK), 13. Clemens Von Grumgkow (Cavalieri Prato), 14. Mark Sztyndera (SC 1860Frakfurt), 15. Steffen Leibig (Heidelberg RK)

Rezerve: 16. Marcus Bender, 17. Christopher Howells (TV Pforzheim), 18. Alexander Widiker (Heidelberg RK), 19. Robert Mohr (DSV 78 Hannover), 20. Umberto Pilla (San Dona), 21. Carlos Soteras-Merz (TV Pforzheim), 22. Raphael Hackl (Berliner RC), 23. Tim Menzel (Perpignan)

Rusia: 1. Grigory Tsobiladze (Krasny Yar), 2. Valeriy Tsobiladze (Krasny Yar), 3. Andrey Igretsov (Slava Moscova), 4. Alexander Voytov (VVA Moscova), 5. Kirill Kulemin (Sale Sharks), 6. Pavel Butenko (Yenisey), 7. Andrey Garbuzov (Krasny Yar), 8. Andrey Temnov (Yenisey), 9. Alexandr Yanyushkin (VVA Moscova), 10. Yury Kushnarev (Yenisey), 11. Vladimir Ostroushko (Kuban), 12. Alexey Makovetskiy (Krasny Yar), 13. Dmitry Gerasimov (Yenisey), 14. Igor Galinovskiy (Krasny Yar), 15. Igor Klyuchnikov (VVA Moscova)

Rezerve: 16. Evgeniy Matveev (VVA Moscova), 17. Alexey Volkov (VVA Moscova), 18. Innokentiy Zykov (Yenisey), 19. Artem Fatakhov (VVA Moscova), 20. Victor Gresev (Krasny Yar), 21. Anton Ryabov (Metallurg Novokuznetsk), 22. Segey Yanyushkin (VVA Moscova), 23. Mikhail Babaev (VVA Moscova)

2,061 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response