Saturday 04th July 2020,
Federatia Romana de Rugby

Stejarii participa pentru a patra oara la Sevens Grand Prix Series

5 iunie 2014 7's Men, INTERNATIONAL
Echipa Romaniei de rugby 7 inainte de GPS-ul de la Lyon.

Echipa Romaniei de rugby 7 inainte de GPS-ul de la Lyon.

Editia din acest an a Sevens Grand Prix Series va avea patru etape din care prima se va disputa la sfarsitul acestei saptamani, partidele urmand a avea loc la Lyon cu participarea a 12 echipe dintre care si Romania.

Sevens Grand Prix Series a inlocuit in 2011 fosta competitie FIRA European Sevens iar echipa noastra nationala de rugby 7 seniori nu a lipsit niciodata, anul trecut in clasamentul general dupa cele doua etape disputate la Lyon si Bucuresti, Romania a ocupat pozitia a 9-a.

Privind in urma, prima editie a GPS din 2011 a cumulat patru etape avand ca locatii Lyon, Moscova, Bucuresti si Barcelona, Stejarii ocupand de doua ori pozitia a 11-a, cate o data clasandu-se pe locurile 9 respectiv 10, pentru ca in ierarhia generala sa fie a 11-a.

Aceasta clasare a facut ca un an mai tarziu in 2012 sa fim nevoiti a disputa o etapa de calificari pentru accederea in elita care a avut loc la Varsovia si unde am terminat pe prima pozitie dupa sapte victorii, in finala intrecand Belgia.

Din pacate la turneul final care s-a disputat la Odense baietii nostri nu au obtinut decat un succes cu Danemarca pentru a ceda apoi si in finala pentru locurile 13-14 unde am intalnit din nou Belgia.

Anul trecut, GPS a constat din doua etape, una disputata la Lyon si o alta la Bucuresti. In prima Stejarii s-au clasat pe pozitia a 8-a dupa ce am pierdut finala pentru locurile 7-8 in fata Spaniei, la Bucuresti am terminat cu o treapta mai jos dar obtinand trei victorii importante cu Italia, Spania si Tara Galilor.

Cumulat dupa cele doua etape Stejarii s-au clasat pe pozitia a 9-a in ierarhia generala, cele mai multe incercari fiind marcate de Adrian Apostol care la Lyon si la Bucuresti a inscris un total de 6 eseruri.

Prima etapa a editiei 2014 va avea loc la Lyon unde vor participa 12 echipe, impartite in trei grupe pentru prima faza a competitiei dupa cum urmeaza:

Grupa A: Anglia, Belgia, Scotia, Tara Galilor
Grupa B: Franta, Germania, Georgia, Italia
Grupa C: Portugalia, Romana, Rusia, Spania

Asadar Romania va evolua in Grupa C, o grupa dificila pentru ca impotriva Spaniei am evoluat la GPS de cinci ori obtinand doua victorii, tot defavorabil ne este bilantul si cu Portugalia pe care in cinci partide nu am resuit sa o invingem decat o singura data, iar Rusia a jucat finala de la Lyon si a ocupat pozitia a treia la Bucuresti anul trecut.

Programul meciurilor de sambata 7 iunie este urmatorul:

Ora 12:50-Romania-Portugalia
Ora 14:44-Romania-Rusia
Ora 17:44-Romania-Spania

In functie de rezultatele obtinute urmeaza a se stabili viitoarele adversare.

Lotul echipei noastre se prezinta astfel:

Antonescu Marius, Ivan Valentin, Varvara John, Barbu Niculae, Filip Andrei, Ispir Marian, Neaga Alexandru – CSM Olimpia Bucuresti, Apostol Adrian – Farul Constanta, Dinis Cristian – CSM Stiinta Baia Mare, Burcea Stelian – Timisoara, Bucurescu Andrei – Dinamo, Stephen Hihetah – CSM Stiinta Baia Mare.

Staff-ul echipei este alcatuit din: Muntean Bogdan – antrenor, Lazar Mihai – manager, Tasca Florin – preparator fizic si Prisacariu Catalin – kineto.

Live stream va fi disponibil pe contul oficial Daily Motion al FIRA-AER.

Urmatoarele etape se vor disputa astfel:

GPS 2 Rusia – Moscova 28 – 29 iunie
GPS 3 Anglia – Manchester 13 – 14 septembrie
GPS 4 Romania – Bucuresti 20 – 21 septembrie

3,917 total views, 4 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response