Monday 13th July 2020,
Federatia Romana de Rugby

Ghindele s-au clasat pe pozitia a treia la Campionatul European de Rugby 7

9 iunie 2014 7's Women, INTERNATIONAL
Rugby Romania.

Rugby Romania.

Echipa nationala feminina de Rugby 7 a participat la Campionatul European Divizia A care s-a disputat in Norvegia la Bergen, Ghindele ocupand la finalul competitiei treapta a treia a podiumului.

In prima faza a competitiei fetele noastre au disputat trei partide contand pentru Grupa A in care au obtinut doua victorii cu Elvetia si Norvegia de fiecare data marcand cate patru incercari, singura infrangere venind in disputa cu Ucraina.

Sferturile de finala au adus echipei noastre o confrunatre cu Cehia pe care am reusit sa o castigam dramatic intorcand rezultatul de la 10-0 in favoarea adversarelor noastre pentru ca la final sa ne impunem cum 12-10, diferenta fiind facuta de transformarea in plus marcata de Ghinde.

Scotia a fost adversara din semifinalele in care fiind condusa la pauza cu 7-0 echipa noastra a egalat dupa un eseu de penalizare iar apoi in incercarea de a intoarce rezultatul fetele noastre au fost surprinse pe un contra-atac si au pierdut cu 14-7.

In finala pentru locurile 3-4, adversara Romaniei a fost Georgia pe care am reusit sa o invingem gratie a doua curse superbe marca Alina Dinca si o transformare izbutita de Emilia Vizitiu, din pacate pozitia a treia fiind insuficienta pentru calificarea in turneul Grand Prix Series.

Pozitia a cincea a competitiei a fost ocupata de Moldova care a invins in partida decisiva Finlanda cu 10-5, in timp ce finala mare a revenit Ucrainei invingatoare cu 17-5 in fata Scotiei, ambele echipe obtinand calificarea pentru Grand Prix Series.

Rezultate complete inregistrate la Campionatul European de Rugby 7 de la Bergen:

Faza grupelor:
Romania-Elvetia 24-10
Romania-Ucraina 5-19
Romania-Norvegia 24-0

Sferturi de finala:
Romania-Cehia 12-10

Semifinale:
Romania-Scotia 7-14
Finala locurilor 3-4:
Romania-Georgia 12-5

Lotul Ghindelor la Campionatul European de Rugby 7: Dinita Alina, Radu Madalina, Dinca Alina, Crisan Bianca, Matei Linda, Hirjete Irina, Vizitiu Emilia, Lepciuc Gabriela, Sava Iuliana, Sandu Ana Maria, Brinza Andreea si Anghel Roxana.

3,741 total views, 3 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

1 Comment

Leave A Response