Wednesday 26th February 2020,
Federatia Romana de Rugby

Nationala de 7’s, pe ultima pozitie in etapa disputata la Moscova

29 iunie 2014 7's GPS, 7's Men, INTERNATIONAL, Stiri
Delegari internationale pentru arbitrii romani.
Rugby Europe.

Rugby Europe.

Echipa nationala de Rugby 7 a participat la cea de-a doua etapa a circuitului Grand Prix Series organizat de Rugby Europe, care s-a disputat la Moscova, pe stadionul din complexul Lujniki.

In prima zi a competitiei baietii nostri au pierdut toate cele trei partide disputate in cadrul Grupei A, Stejarii cedand in fata Angliei, Georgiei si Frantei, fara a reusi sa marcheze niciun eseu. Pozitia a patra din grupa a facut ca echipa noastra sa continue in lupta pentru locurile 9-12.

Semifinala pentru locurile 9-12 a fost o partida impotriva Italiei, in care am cedat din nou,desi Ispir a marcat primul eseu al Stejarilor, care de fapt a insemnat si deschiderea scorului in disputa cu azzurri.

Infrangerea cu Italia a facut ca ultima partida, cea cu Germania, sa fie practic o disputa pentru evitarea ultimei pozitii in clasamentul general. Cu un joc mai bun Germania s-a impus, chiar daca Stejarii au marcat doua eseuri.

Astfel, dupa ce in etapa precedenta de la Lyon am ocupat ultima pozitie, nici la Moscova echipa nationala de rugby 7 nu a putut evita locul 12, desi staff-ul tehnic a incercat cateva nume noi fata de runda precedenta disputata in Franta.

Etapa de la Moscova a fost castigata de Anglia, care in finala a dispus de Portugalia cu rezultatul de 47-12, treapta a treia a podiumului fiind ocupata de Scotia, care in finala mica a invins cu 38-12 Georgia .

Clasamentul etapei a II-a din cadrul GPS 2014:
1. Anglia
2. Portugalia
3. Scotia
4. Georgia
5. Tara Galilor
6. Rusia
7. Belgia
8. Franta
9. Italia
10. Spania
11. Germania
12. Romania

Rezultate complete ale Stejarilor inregistrate la GPS-ul  de la Moscova :

Grupa A
Franta-Romania 19-0
Georgia-Romania 38-0
Anglia-Romania 45-0

Semifinale locurile 9-12
Italia-Romania 24-5 (Ispir-eseu)
Finala locurilor 11-12
Germania-Romania 26-12 (Dumitrache-eseu, Ispir eseu, Caplescu- transformare)

Lotul echipei noastre a fost compus din:
1. Alexandru Mitu, 2. Catalin Prunaru, 3. Andrei Bucurescu, 4. Marian Nita, 5. Marian Ispir, 6. Alin Dumitrache, 7. Stelian Burcea, 8. Andrei Filip, 9. Bogdan Cristea, 10. Ciprian Caplescu, 11. Andrei Pascu, 12. Catalin Neacsu.

Urmatoarea etapa a Sevens Grand Prix Series va avea loc in Anglia, la Manchester, pe 13 si 14 septembrie.

3,870 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

1 Comment

Leave A Response