Krasnyi-Yar s-a impus cu scorul de 26-7 in derby-ul cu Krasnoyarsk

2 iulie 2014 INTERNATIONAL, Stiri
Rusia.

Rusia.

Derby-ul campionatului Rusiei la rugby s-a desfășurat între Krasnyi Yar Krasnoyarsk și Enisei Krasnoyarsk. Krasnyi-Yar, campioana en-titre, s-a impus cu scorul de 26-7, conducând și la pauză cu 10-0.

În componența formației învingătoare s-au regăsit o serie de internaționali moldoveni.

Titică, intrat în minutul 28, a marcat și un eseu. Alți jucători folosiți au fost Victor Arhip, Oleg Prepeliță sau Maxim Cobîlaș, toți la Krasnyi-Yar, respectiv Maxim Gargalîn, la Enisei.

În clasament, Krasnyi-Yar are 33 de puncte după 7 etape, fiind urmată de Enisei, cu 29 de puncte.

La echipa oaspete, antrenor pentru linia de treisferturi este românul George Sava.

În sezonul 2013, Krasyi-Yar a cucerit titlul și Cupa Rusiei, însă Enisei s-a revanșat și a câștigat Supercupa.