Saturday 16th November 2019,

Sharks si Brumbies s-au calificat in semifinalele Super Rugby

20 iulie 2014 INTERNATIONAL, Stiri, SUPER XV
Super Rugby.

Dupa doua partide extrem de disputate in cadrul fazei calificarilor, Sharks si Brumbies au obtinut biletele pentru semifinalele Super Rugby dupa ce au trecut de Highlanders, respectiv Chiefs.

La Canberra, Brumbies a spulberat ambitiile campionilor ultimelor doua editii, Chiefs, de a obtine al treilea trofeu consecutiv, reusind o victorie care a stat sub semnul incertitudinii pana la final, franciza australiana impunandu-se la o diferenta de doua puncte.

Dupa o jumatate de ora disputata, Brumbies s-a desprins la 22-3 cu trei eseuri marcate de White, Coleman si Mogg, doua transformate de Lealiifano, care a punctat si din lovitura de pedeapsa. Chiefs au revenit prin incercarea lui Aki, transformata de Cruden, iar la pauza calutii conduceau cu rezultatul de 22-10.

Mai prezenti in joc dupa revenirea de la cabine, neozeelandezii au reusit egalarea, Kerr-Barlow si Nanai-Williams semnand cate un eseu, insa cu 20 de minute inainte de fluierul final Brumbies a revenit din nou la conducere gratie incercarii lui Butler, transformata de Lealiifano.

Lupta s-a dat pana in minutul 80, iar Chiefs putea sa impinga jocul in prelungiri, dar dupa eseul marcat de Anscombe , Cruden a ratat transformarea si astfel Brumbies s-au impus cu rezultatul de 32-30.

La fel de palpitanta a fost si disputa de la Durban, in care Sharks au condus cu 13-3, Coetzee eseu, Steyn transformare si doua penalitati, pentru ca apoi Highlanders sa intoarca rezultatul, Fekitoa si Hames autori a cate unui eseu, Sopoaga doua transformari si o penalitate, neozeelandezii intrand la pauza cu avantajul de 17-13.

In repriza secunda cele doua echipe au mers cap la cap, B Du Plessis si Chavhanga eseuri in contul rechinilor, Burleigh pentru Highlanders, ceea ce a condus la rezultatul de 27-25 in favoarea neozeelandezilor in minutul 63 al partidei.

Victoria lui Sharks a venit in ultimele zece minute, atunci cand Steyn a concretizat doua lovituri de pedeapsa si astfel franciza sud-africana din Durban va evolua in penultimul act al Super Rugby dupa o pauza de sase ani.

Semifinalele Super Rugby vor avea loc pe 26 iulie la Christchurch, Crusaders urmand sa primeasca replica lui Sharks in timp ce pe Allianz Stadium din Sydney va avea loc derby-ul australian dintre Waratahs si Brumbies.