Friday 30th October 2020,

Anglia – Canada, finala Cupei Mondiale feminine

15 august 2014 INTERNATIONAL, Stiri

Au avut loc semifinalele Cupei Mondiale feminine de rugby, care se disputa in Franta.

Marea surpriza a fost oferita de selectionata Canadei, care s-a impus in fata Frantei cu 18-16. La pauza scorul a fost egal, 6-6, dupa care, in primele sapte minute ale mitanului secund, nord-americancele au marcat doua eseuri.

Forcingul de final al frantuzoaicelor le-a adus doar la un ecart minimal, de doua puncte, insa in finala va merge Canada.

In cealalta semifinala, Anglia s-a impus lejer in meciul cu Irlanda, scor 40-7.

In grupa valorica 5-8, campioana mondiala en-titre, Noua Zeelanda, a trecut de Tara Galilor, cu 63-7. In celalalt meci, Australia a fost invinsa de SUA cu 23-20.

In grupa pentru locurile 9-12, Africa de Sud a trecut de Samoa cu 25-24, in timp ce, in cealalta partida, Spania a dispus de selectionata din Kazakhstan, cu 18-5.

Finalele vor avea loc pe data de 17 august.