Tuesday 24th November 2020,
Federatia Romana de Rugby

Patru natiuni pornesc in lupta pentru titlul de campioana a emisferei de sud

15 august 2014 INTERNATIONAL, Stiri

Sambata va debuta o noua editie a The Rugby Championship in care Africa de Sud, Argentina, Australia si Noua Zeelanda se vor intrece pentru desemnarea campioanei emisferei de sud.

Va fi pentru a treia oara cand competitia se va disputa in actualul format, anterioarele doua revenind Noii Zeelande care este invincibila in istoria The Rugby Championship avand 12 victorii in tot atatea partide disputate.

Valoarea intrecerii este data de pozitionarea combatantelor in clasamentul IRB, All Blacks fiind liderii acestei ierarhii cu 17 victorii consecutive la activ, ultima infrangere venind in 2012, acestia fiind urmati de Springboks si Wallabies, locurile doi respectiv trei mondial.

Doar Argentina este in cautarea gloriei de altadata, fostii medaliati cu bronz la Cupa Mondiala din 2007 fiind acum pe pozitia a 12-a dupa ce anul trecut si in acest an pumele au pierdut 13 din cele 20 de partide disputate. Singurul succes notabil a fost consemnat la Roma anul trecut, un 19-14 in fata Italiei.

Inca din prima runda, alaturi de miza punctelor puse in joc, Australia si Noua Zeelanda vor lupta pentru un trofeu de traditie, Bledisloe Cup, aceasta fiind prima disputa dintr-o serie de trei jocuri care vor decide castigatoarea. Bledisloe Cup este in posesia neozeelandezilor din 2003, acestia pierzand o partida in fata cangurilor pentru ultima data in 2011.

Totusi in ciuda faptului ca All Blacks pornesc ca mare favorita partida de pe ANZ Stadium din Sydney se anunta una de foc mai ales ca McCaw, Read, O.Franks si Crockett se vor intoarce dupa doua saptamani in locul unde au pierdut finala Super Rugby in fata lui Waratahs.

Mai ales ca invingatorii de atunci, Folau, Ashley-Cooper, Beale, Foley, Phipps, Hooper, Kepu si Skelton le vor fi din nou adversari, fiind anuntati fie in primul XV fie pe banca de rezerve, toti jucatori ai francizei australiane care s-a dovedit cea mai in forma echipa din Super Rugby castigand in premiera titlul, victoria din finala venind dupa ce au dominat si sezonul regulat pe care l-au incheiat pe prima pozitie.

Pe Lotus Versfeld din Pretoria Springboks vor primi vizita Argentinei, Heyneke Meyer pornind la drum cu o echipa experimentata din lotul careia nu vor lipsi Bakkies Botha, Bismarck Du Plessis, Juan Smith, Morne Steyn, Jean de Villiers, Bryan Habana sau Victor Matfield acesta insa fiind indisponibil pentru disputa cu pumele.

De partea cealalta pentru Daniel Hourcade va fi prima experinta pe banca tehnica a Argentinei in The Rugby Championship, acesta mizand pe jucatori tineri a caror integrare in primul XV se va face alaturi de veteranii Marcos Ayerza, Juan Leguizamon, Fernandez Lobbe, Horacio Agulla sau Juan Martin Fernandez.

In aceasta editie isi va face debutul ca arbitru asistent si italianul de origine romana Marius Mitrea acesta fiind desemnat sa-l asiste pe irlandezul John Lacey la partida Africa de Sud-Argentina.

Programul jocurilor si echipele probabile:

16 august, ora 13:05, ANZ Stadium Sydney: Australia-Noua Zeelanda (in direct pe Sport.ro)

Australia: 15.Israel Folau, 14.Pat McCabe, 13.Adam Ashley-Cooper, 12.Matt Toomua, 11.Rob Horne, 10Kurtley Beale, 9.Nic White, 8.Wycliff Palu, 7.Michael Hooper(c), 6.Scott Fardy, 5.Sam Carter, 4.Rob Simmons, 3.Sekope Kepu, 2.Nathan Charles, 1.James Slipper.
Rezerve: 16.James Hanson, 17.Pekahou Cowan, 18.Ben Alexander, 19.Will Skelton, 20.Scott Higginbotham, 21.Nick Phipps, 22.Bernard Foley, 23.Tevita Kuridran

Noua Zeelanda: 15.Ben Smith, 14.Cory Jane, 13.Conrad Smith, 12.Ma’a Nonu. 11.Julian Savea, 10.Aaron Cruden, 9.Aaron Smith, 8.Kieran Read, 7.Richie McCaw(c), 6.Jerome Kaino, 5.Sam Whitelock, 4.Brodie Retallick, 3.Owen Franks, 2.Dane Coles, 1.Wyatt Crockett.
Rezerve: 16.Keven Mealamu, 17.Ben Franks, 18.Joe Moody, 19.Steve Luatua, 20.Sam Cane, 21.TJ Perenara, 22.Beauden Barrett, 23.Malakai Fekitoa

16 august,ora 18:05, Lotus Versfeld Pretoria: Africa de Sud-Argentina (in direct pe Sport.ro)

Africa de Sud: 15.Willie le Roux, 14.Cornal Hendricks, 13.Damian de Allende, 12.Jean de Villiers(c), 11.Bryan Habana, 10.Handré Pollard, 9.Ruan Pienaar, 8.Duane Vermeulen, 7.Willem Alberts, 6.Francois Louw, 5.Lood de Jager, 4.Bakkies Botha, 3.Jannie du Plessis, 2.Bismarck du Plessis, 1.Tendai Mtawarira

Rezerve: 16.Adriaan Strauss, 17.Trevor Nyakane, 18.Frans Malherbe, 19.Eben Etzebeth, 20.Marcell Coetzee, 21.Francois Hougaard, 22.Morné Steyn, 23.Jan Serfontein

Argentina: 15.Joaquín Tuculet, 14.Horacio Agulla, 13.Marcelo Bosch, 12.Juan Martín Hernández, 11.Manuel Montero, 10.Nicolás Sánchez, 9.Martín Landajo, 8.Juan Manuel Leguizamón, 7.Juan Martín Fernández Lobbe, 6.Pablo Matera, 5.Tomás Lavanini, 4.Mariano Galarza, 3.Ramiro Herrera, 2.Agustín Creevy (c), 1.Marcos Ayerza
Rezerve: 16.Matías Cortese, 17.Lucas Noguera Paz, 18.Tetaz Chaparro, 19.Matías Alemanno, 20.Leonardo Senatore, 21.Tomás Cubelli, 22.Santiago González Iglesias, 23.Lucas González Amorosino

1,979 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response