Wednesday 17th January 2018,

Lupii cedeaza greu in fata Stade Francais

25 octombrie 2014 Wolves

Partida din etapa a doua a fazei grupelor din European Rugby Challenge Cup, dintre selectionata divizionara Lupii Bucuresti si formatia franceza Stade Francais a inceput cu o lovitura de pedeapsa fructificata in puncte de specialistul nostru, Florin Vlaicu, de la 45 de metri, din pozitie centrala.

In minutul al zecelea, acelasi Vlaicu a mai reusit sa puna puncte pe tabela dintr-o alta penalitate, insa el nu si-a putut pastra procentajul maximal la tentativele de tinta, deoarece in minutul 28 a sutat in bara si a irosit astfel ocazia de a ne distanta la 9-0.

Meciul a avut in prima sa parte aspectul unei dispute purtata in special in zona neutra, intre liniile de 22. Francezii, mai buni pe treisferturi, au fost vizibil incurcati de burnita, care s-a transformat la un moment dat in lapovita, astfel ca au scapat multe baloane.

Totusi, finalul primei reprise le-a apartinut. Mai intai celebrul Morne Steyn, international sud-african, a marcat dintr-o penalitate, dupa care, la ultima faza a mitanului inaugural, australianul Digby Ioane a finalizat un atac supranumeric si a plonjat in terenul nostru de tinta. Acelasi Steyn a transformat eseul la colt, astfel ca scorul pauzei a fost 10-6 in favoarea oaspetilor.

Repriza secunda s-a desfasurat in conditii meteo mult mai dificile decat in prima parte. Un covor alb de zapada s-a asternut peste gazonul Stadionului Arcul de Triumf, facand dificila mentinerea echilibrului jucatorilor. Evident ca realizarile tehnice s-au imputinat, iar formatia noastra a reusit arareori sa ajunga in preajma 22-ului francez.

Steyn a marit avantajul oaspetilor din lovitura de pedeapsa, dupa care Vlaicu a redus din handicap, stabilind de altfel si rezultatul final. Lupii Bucuresti – Stade Francais 9-13, iar formatia noastra pierde onorabil, acumuland si bonusul defensiv.

Formatiile aliniate:
Lupii Bucuresti : 15. Eugene Jantjes, 14. Robert Neagu, 13. Csaba Gal, 12. Florin Vlaicu, 11. Danut Botezatu, 10. Luke Samoa, 9. Grigoras Diaconescu, 1. Constantin Pristavita, 2. Otar Turashvili, 3. Silviu Vasiliu, 4. Onal Agiacai, 5. petre Neacsu, 6. Vali Catalin Mototolea, 7. Johanes Van Herdeen, 8. Razvcan Ailenei.

Rezerve: 16. Mihai Dico, 17. Catalin Beca, 18. Paul Rusu, 19. Paul Ailenei, 20. Alexandru Mitu, 21. Florin Surugiu, 22. Robert Dascalu, 23. Andrei Daniel Ilie.

Stade Francais: 15. BenjaminDumas, 14. Montana Ioane, 13. Geoffray Doumayrou, 12. Jonathan Danty, 11. Digby Ioane, 10. Morne Steyn, 9. Julien Tomas, 1. Sakaria Taulafo, 2. Zurabi Zhvania, 3. Sofiane  Chellat, 4. Juan Cruz Guillemain, 5. Paul Gabrillagues, 6. Matthieu Ugena, 7. Mathieu Degiovanni, 8. Nicolas Garrault.

Rezerve: 16. Dany Priso, 17. Adrien Oleon, 19. Julien Nibert, 20. Pierre Rabadan, 21. Julien Dupuy, 22. Vincent Mallet, 23. jeremy Sinzelle. Antrenor. A. Buononato