Friday 04th December 2020,
Federatia Romana de Rugby

Australia si Noua Zeelanda au fost performerele emisferei de sud in lupta cu nordul

9 noiembrie 2014 INTERNATIONAL

Prima serie de confrunatri dintre natiunile nordului, respectiv sudului a revenit primilor, cel mai important succes fiind al Irlandei care a spulberat Africa de Sud, in timp ce Australia si Noua Zeelanda au plecat invingatoare de la Cardiff, respectiv Londra.

In templul rugby-ului, Twickenham, Anglia a inceput in forta slalomul lui May prin defensiva neozeelandeza pentru un eseu de senzatie lasand impresia ca trandafirii vor avea puterea de a invinge pe All Blacks dupa o pauza de doi ani.

Nu a fost asa pentru ca elevii lui Steve Hansen au echilibrat repede jocul si Cruden, iar apoi in partea secunda McCaw au marcat cate un eseu, campionii mondiali reusind chiar, dupa o perioada de zece minute in care au fost in inferioritate numerica, sa nu primeasca puncte, ba mai mult sa inscrie prin Barrett care a ratat alte oportunitati din cauza vremii potrivnice.

Tara Galilor si Australia au facut spectacol pe Millennium din Cardiff, si cu toate ca europenii au marcat patru incercari fata de cele trei ale cangurilor au trebuit sa se recunoasca invinsi, un dropgol si o lovitura de pedeapsa semnate de Foley in ultimele zece minute dand verdictul final.

A fost o cursa de urmarire a penelor de strut care au revenit fiind conduse cu 14-7, 21-14 si 27-21 pentru ca in minutul 65 sa treaca in avantaj, Foley insa a concretizat toate oportunitatile avute , trei transformari, trei penaliati si un dropgol facand diferenta.

Jonathan Sexton a fost de asemenea in zi de sut si dupa o asteptare de cinci ani campionii emisferei de nord, Irlanda au invins Africa de Sud la o diferenta consistenta de 14 puncte, randamentul uverturii insularilor facand diferenta pentru ca la capitolul eseuri marcate a fost egalitate, 2-2.

Dupa ce la pauza Irlanda a condus cu 6-3, in partea secunda eseurile lui Ruddock si Bowe alaturi de tentativele de tinta ale lui Sexton au dus rezultatul la 29-10, incercarea marcata de Pietersen la final fiind o palida consolare pentru Springboks care pierdusera ultima data in fata unei natiuni din Six Nations in 2010 si anume Scotia.

Cinci eseuri a marcat Franta in victoria cu Fiji, rezultat 40-15, la debutul pentru cocosii galici aripa Teddy Thomas semnand un hat-trick, alaturi de finalizarile in terenul de tinta ale baietilor din Insulele Pacificului trecute in dreptul lui Pape, respectiv Fofana.

Alaturi de Teddy Thomas, Philippe Saint-Andre a dat credit altor sase nume noi pentru Les Bleus, un samoan nascut in Noua Zeelanda, Uini Atonio si doi sud-africani la origini, Scott Spedding respectiv Rory Kockott fiind jucatorii surpriza ai tehnicianului francez.

Scotia si Argentina au facut o partida frumoasa pe Murrayfield, ciulinii luand un avantaj considerabil inca de la inceputul partii secunde pe care efortul din final a lui Cubelli, autor a doua eseuri in ultimele cinci minute nu l-a mai putut contracara.

Cele doua echipe au jucat generos, noua eseuri fiind consemnate de-a lungul celor 80 de minute, Scotia a marcat cinci incercari pentru a obtine prima victorie pe Murrayfield impotriva pumelor din 1990 si a continua seria de succese in partidele cu sud-americanii pe care i-au invins la Cupa Mondiala din 2011 si in luna iunie a acestui an la Cordoba.

Partidele test din 8 noiembrie:
Twickenham, Londra: Anglia-Noua Zeelanda 21-24 (14-11)
Au marcat: May-e, eseu de penalizare, Farrell-3lp,Ford-tr respectiv Cruden-e,McCaw-e,Faumuina-e,Cruden-2lp,Barrett-lp
Anglia: 15 Mike Brown, 14 Semesa Rokoduguni, 13 Brad Barritt, 12 Kyle Eastmond, 11 Jonny May, 10 Owen Farrell, 9 Danny Care, 8 Billy Vunipola, 7 Chris Robshaw (c), 6 Tom Wood, 5 Courtney Lawes, 4 Dave Attwood, 3 David Wilson, 2 Dylan Hartley, 1 Joe Marler
Rezerve: 16 Rob Webber, 17 Matt Mullan, 18 Kieran Brookes, 19 George Kruis, 20 Ben Morgan, 21 Ben Youngs, 22 George Ford, 23 Anthony Watson

Noua Zeelanda: 15 Israel Dagg, 14 Ben Smith, 13 Conrad Smith, 12 Sonny Bill Williams, 11 Julian Savea, 10 Aaron Cruden, 9 Aaron Smith, 8 Kieran Read, 7 Richie McCaw (c), 6 Jerome Kaino, 5 Samuel Whitelock, 4 Brodie Retallick, 3 Owen Franks, 2 Dane Coles, 1 Wyatt Crockett.
Rezerve: 16 Keven Mealamu, 17 Ben Franks, 18 Charlie Faumuina, 19 Patrick Tuipulotu, 20 Liam Messam, 21 TJ Perenara, 22 Beauden Barrett, 23 Ryan Crotty.

Millennium Stadium, Cardiff: Tara Galilor-Australia 28-33 (21-21)
Au marcat:Webb-e,Cuthbert-e,AW Jones-e, eseu de penalizare,Halfpenny-2tr,Biggar-tr,Priestland-tr respectiv Folau-2e,Kuridrani-e,Foley-3tr,3lp,dg
Tara Galilor: 15 Leigh Halfpenny, 14 Alex Cuthbert, 13 George North, 12 Jamie Roberts, 11 Liam Williams, 10 Dan Biggar, 9 Rhys Webb, 8 Taulupe Faletau, 7 Sam Warburton (c), 6 Dan Lydiate, 5 Alun Wyn Jones, 4 Jake Ball, 3 Samson Lee, 2 Richard Hibbard, 1 Paul James.
Rezerve: 16 Scott Baldwin, 17 Gethin Jenkins, 18 Rhodri Jones, 19 Bradley Davies, 20 Justin Tipuric, 21 Mike Phillips, 22 Rhys Priestland, 23 Cory Allen.

Australia: 15 Israel Folau, 14 Adam Ashley-Cooper, 13 Tevita Kuridrani, 12 Christian Leali’ifano, 11 Joe Tomane, 10 Bernard Foley, 9 Nick Phipps, 8 Ben McCalman, 7 Michael Hooper (c), 6 Sean McMahon, 5 Rob Simmons, 4 Sam Carter, 3 Sekope Kepu, 2 Saia Fainga’a, 1 James Slipper.
Rezerve: 16 James Hanson, 17 Tetera Faulkner, 18 Ben Alexander, 19 James Horwill, 20 Will Skelton, 21 Matt Hodgson, 22 Will Genia, 23 Rob Horne.

Aviva Stadium,Dublin: Irlanda-Africa de Sud 29-15 (6-3)
Au marcat:Ruddock-e,Bowe-e,Sexton-2tr,4lp,Madigan-lp respectiv Coetzee-e,Pietersen-e,Pollard-tr,lp
Irlanda: 15 Rob Kearney, 14 Tommy Bowe, 13 Jared Payne, 12 Robbie Henshaw, 11 Simon Zebo, 10 Jonathan Sexton, 9 Conor Murray, 8 Jamie Heaslip, 7 Rhys Ruddock, 6 Peter O’Mahony, 5 Paul O’Connell, 4 Devin Toner, 3 Mike Ross, 2 Sean Cronin, 1 Jack McGrath.
Rezerve: 16 Richardt Strauss, 17 Dave Kilkoyne, 18 Rodney Ah You, 19 Mike McCarthy, 20 Tommy O’Donnell, 21 Eoin Reddan, 22 Ian Madigan, 23 Felix Jones.

Africa de Sud: 15 Willie le Roux, 14 Cornal Hendricks, 13 Jan Serfontein, 12 Jean de Villiers (c), 11 Bryan Habana, 10 Handré Pollard, 9 Francois Hougaard, 8 Duane Vermeulen, 7 Tebo Mohoje, 6 Marcell Coetzee, 5 Victor Matfield, 4 Eben Etzebeth, 3 Jannie du Plessis, 2 Bismarck du Plessis, 1 Tendai Mtawarira.
Rezerve: 16 Adriaan Strauss, 17 Trevor Nyakane, 18 Coenie Oosthuizen, 19 Bakkies Botha, 20 Schalk Burger, 21 Cobus Reinach, 22 Pat Lambie, 23 JP Pietersen.

Stade Velodrome, Marseille: Franta-Fiji 40-15 (14-0)
Au marcat:Thomas-3e,Pape-e,Fofana-e,Lopez-2tr,3lp,Kockott-tr respectiv Ratini-e,Nagusa-e,Nadolo-tr,lp
Franta: 15 Scott Spedding, 14 Yoann Huget, 13 Alexandre Dumoulin, 12 Wesley Fofana, 11 Teddy Thomas, 10 Camille Lopez, 9 Sébastien Tillous-Borde, 8 Damien Chouly, 7 Bernard Le Roux, 6 Thierry Dusautoir (c), 5 Yoann Maestri, 4 Pascal Papé, 3 Nicolas Mas, 2 Guilhem Guirado, 1 Alexandre Menini
Rezerve: 16 Benjamin Kayser ,17 Xavier Chiocci, ,18 Uini Atonio,19 Alexandre Flanquart, 20 Charles Ollivon,21 Rory Kockott, 22 Rémi Talčs, 23 Mathieu Bastareaud

Fiji: 15 Metuisela Talebula, 14 Watisoni Votu, 13 Asaeli Tikoirotuma, 12 Levani Botia, 11 Alipate Ratini, 10 Jonetani Ralulu, 9 Nikola Matawalu, 8 Masi Matadigo, 7 Akapusi Qera (c), 6 Dominiko Waqaniburotu, 5 Api Ratuniyarawa, 4 Leone Nakarawa, 3 Manasa Saulo, 2 Sunia Koto, 1 Campese Ma’afu
Rezerve: 16 Viliame Veikoso, 17 Jerry Yanuyanutawa, 18 Isei Colati, 19 Nemia Soqeta, 20 Malakai Ravulo, 21 Henry Seniloli, 22 Nemani Nadolo, 23 Timoci Nagusa

Murrayfield,Edinburgh: Scotia-Argentina 41-31(24-10)
Au marcat:R.Gray-e,J.Gray-e,Maitland-e,Hogg-e,Seymour-e,Laidlaw-4tr,2lp,Weir-tr respectiv Ortega Deniso-e,eseu de penalizare, Cubelli-2e,Sanchez-tr,lp,Hernandez-3tr
Scotia: 15 Stuart Hogg, 14 Sean Maitland, 13 Mark Bennett, 12 Alex Dunbar, 11 Tommy Seymour, 10 Finn Russell, 9 Greig Laidlaw (c), 8 Adam Ashe, 7 Blair Cowan, 6 Rob Harley, 5 Jonny Gray, 4 Richie Gray, 3 Euan Murray, 2 Ross Ford, 1 Alasdair Dickinson,
Rezerve: 16 Scott Lawson, 17 Gordon Reid, 18 Geoff Cross, 19 Jim Hamilton, 20 Alasdair Strokosch, 21 Henry Pyrgos, 22 Duncan Weir, 23 Sean Lamont

Argentina: 15 Joaquín Tuculet, 14 Juan Imhoff, 13 Marcelo Bosch, 12 Juan Martín Hernández, 11 Manuel Montero, 10 Nicolás Sánchez, 9 Martín Landajo, 8 Leonardo Senatore, 7 Javier Ortega Desio, 6 Rodrigo Báez, 5 Juan Cruz Guillemaín, 4 Tomás Lavanini, 3 Ramiro Herrera, 2 Agustín Creevy (c), 1 Marcos Ayerza,
Rezerve: 16 Matías Cortese, 17 Lucas Noguera Paz, 18 Nahuel Tetaz Chaparro, 19 Lucas Ponce, 20 Facundo Isa, 21 Tomás Cubelli, 22 Santiago González Iglesias, 23 Horacio Agulla.

1,979 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

1 Comment

Leave A Response