Monday 13th July 2020,
Federatia Romana de Rugby

Moldova a obtinut o noua victorie cu bonus ofensiv

16 noiembrie 2014 CUPA EUROPEANA A NATIUNILOR

Pe stadionul Dinamo din Chisinau echipa nationala a Moldovei a obtinut cea de-a doua victorie cu bonus ofensiv in cadrul Cupei Europene a Natiunilor Divizia 1B dupa victoria, cu rezultatul de 48-25, in fata Poloniei.

Inaintarea a fost punctul forte al Haiducilor care si-a adus aportul la toate cele opt eseuri marcate, prima repriza fiind un adevarat recital al ecestui compartiment care a avut nevoie de numai 33 de minute pentru a asigura bonificatia ofensiva.

Prepelita, cel mai bun jucator al partidei a marcat de doua ori, Gajion, D.Arhip si un eseu de penalizare fiind cele cinci resuite ale Moldovei din prima repriza care s-a incheiat cu rezultatul de 31-13 si aceasta numai din cause neatentiei defensivei la incercarea semnata de polonezul Kwiatowski.

In partea secunda, Prepelita a mai finalizat de doua ori in terenul de tinta advers, iar D.Arhip o data, Polonia evoluand ceva mai bine intre minutele 48 si 53 cand incursiunile lui Rokicki s-au soldat cu doua incercari.

Moldova a acumulat maximum de puncte dupa primele doua partide disputate in CEN Divizia 1B gratie victoriilor cu bonus ofensiv in fata Ucrainei, respectiv a Polonia si conduce in clasament, sambata urmatoare avand programata o partida tot pe propriul teren in compania Suediei.

Intr-o alta partida Belgia a dispus de Ucraina cu rezultatul de 25-10, clasamnetul in CEN Divizia 1B arata astfel:
1.Moldova-10p(2 partide)
2.Polonia-9p(3 partide)
3.Ucraina-5p(3 partide)
4.Belgia-4p(1 partida)
5.Olanda-1p(1 partida)
6.Suedia-0p(2 partide)

Moldova-Polonia 48-25 (31-13)
Au marcat: Prepelita-4e, Gajion-e, D.Arhip-2e, eseu de penalizare, Felston-tr, Golubenco-3tr respectiv Kwiatowski-e, Rokicki-2e, Banaszek-2lp,2tr

Moldova: 1.Maxim Cobilas(Krasny Yar), 2.Dumitru Arhip(Ospreys), 3.Gheorghe Gajion(Rovigo), 4.Andrei Mahu(RCM Timisoara), 5.Andrei Romanov(Krasny Yar), 6.Victor Arhip(Krasny Yar), 7.Veaceslav Titica(Krasny Yar), 8.Oleg Prepelita(Krasny Yar), 9.Victor Murzac(Sporting ASEM), 10.Creig Felston(UK), 11.Andrei Cebotari(Dinamo Bucuresti), 12.Octavian Manoli(Lupii Albi-USEFS), 13.Gheorghe Volosciuc(Lupii Albi-USEFS), 14.Eduard Toderica(Lupii Albi-USEFS), 15.Mihai Golubenco(Steaua Bucuresti)
Rezerve: 16.Ruslan Dorogan(Dinamo Bucuresti), 17.Igor Orghianu(Steaua Bucuresti), 18.Sergiu Morosanu(), 19.Ion Busila(Lupii Albi-USEFS), 20.Roman Rotundu(Sporting ASEM), 21.Vasili Buzgan(USM), 22.Mihai Artic(Lupii Albi-USEFS), 23.Dorin Petrache(Lupii Albi-USEFS).

Polonia: 1.Kwiatkowski Rafał, 2.Bobryk Kamil, 3.Bysewski Radosław, 4.Karpiński Piotr, 5.Karpiński Piotr, 6.Płonka Marek Jr., 7.Bartoszek Mateusz, 8.Dąbrowski Paweł, 20.Szostek Łukasz, 10.Banaszek Dawid, 11.Rokicki Tomasz, 12.Szrejber Rafał, 13.Rakowski Radosław, 14.Kwiatkowski Robert, 15.Popławski Dawid.
Rezerve: 16.Chróściel Adrian, 17.Bartkowiak Daniel, 18.Mirosz Michał, 19.Majcher Cyprian, 20.Janeczko Rafał, 21.Sirocki Szymon, 22.Przychocki Marek, 23.Buczek Grzegorz.

2,037 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

1 Comment

Leave A Response