Thursday 18th July 2019,
Federatia Romana de Rugby

Partide extrem de echilibrate in lupta dintre nord si sud

16 noiembrie 2014 INTERNATIONAL

Anglia, Scotia si Italia au cedat in lupta cu reprezentantele emisferei de sud in cea de-a doua runda de confruntari, din care s-a detasat Franta invingatoare in partida cu Australia.

La Londra trandafirii nu au mai reusit acelasi start furibund din partida cu All Blacks ba mai mult s-au aflat pe tot parcursul jocului in ipostaza de a alerga dupa intoarcerea rezultatului, Serfontein dand prima lovitura englezilor dupa o interceptie si un eseu la centru.

Springboks s-au desprins dupa un balon de urmaire trimis inteligent de Lambie, mult mai eficient pe postul de uvertura decat Pollard si a trebuit sa vina un cartonas galben vazut de Matfield pentru ca englezii sa revina in joc cu doua eseuri rod al fortei inaintarii marcate de Wilson si Morgan.

Burger a finalizat si el in terenul de tinta al gazdelor chiar in ultimul minut de inferioritate al sud-africanilor iar dropgolul lui Lambie a securizat o victorie la trei puncte diferenta datorita incercarii marcate de Barritt cu doua minute inaite de ultimul fluier al arbitrului.

Desi a jucat frumos si cu multa daruire, Scotia nu a reusit sa obtina prima victorie din istoria confruntarilor cu All Blacks. Pasa gresita a lui McCaw interceptata de Seymour a dus la un eseu care alaturi de punctele din tentative de tinta semnate de Laidlaw au tinut ciulinii in viata pana aproape de final.

Neozeelandezii insa au introdus pe final artileria grea, SB Willims, Savea si Messam dand mai multa consistenta jocului, iar eseul lui Thrush din minutul 73 a rezolvat ecuatia victoriei, diferenta de opt puncte fiind prea mare fata de realitatea din teren.

Italia nu a reusit sa inscrie niciun eseu in confruntarea cu Argentina, in care neozeelandezul la origini Haimona a concretizat cinci lovituri de pedeapsa si azzurri conduceau cu 15-10 in minutul 49, chiar daca pentru pume Amorosino reusise o finalizare in terenul de tinta.

De La Fuente a semnat desprinderea sud-americanilor cu un eseu pentru elevii lui Daniel Hourcade, lovitura de pedeapsa izbutita de Orquera pe final ducand la stabilirea rezultatului partidei castigate de Argentina cu 20-18.

Tara Galilor si-a demonstrat adevarata valoare doar in primele 36 de minute ale partidei cu Fiji cand elevii lui Warren Gatland au marcat trei eseuri, unul transformat de Priestland pentru ca apoi cele 17 puncte sa insemne practic punctele victoriei.

Jucatorul lui Crusaders, Nadolo a semnat toate punctele fijienilor, doua lovituri de pedeapsa si un eseu, venit prea tarziu insa, transformat ducand la o infrangere onorabila pe Millennium Stadium cu rezultatul de 17-13, mai ales ca din minutul 52 au evoluat in 14 jucatori, Ma’afu primind cartonsul rosu pentru cumulul a doua cartonse galbene.

Pentru Franta partida cu Australia a fost una dintre cele mai reusite din ultima vreme, cocosii galici fiind la conducere pe toata durata partidei. Tillous-Borde, iar apoi Thomas, cu o actiune individuala de toata frumusetea care a recidivat dupa hat-trick-ul din partida cu Fiji au dus scorul la 17-6 dupa numai o jumatate de ora.

Wallabies au revenit in joc dar eseurile lui Ashley-Cooper si Simmons nu au fost suficiente pentru a intoarce rezultatul , Lopez ratand doar una dintre tentativele de tinta avute astfel ca Les Belus s-au impus cu rezultatul de 29-26 cucerind Trophee des Bicentenaires care este pus in joc intre cele doua natiuni.

Rezultatele celei de-a doua runde de confruntari:

Stadio Luigi Ferraris, Genova: Italia-Argentina 18-20 (12-10)
Au marcat:Haimona-5lp,Orquera-lp respectiv Amorosino-e,De La Fuente-e,Hernandez-2tr,lp,Sanchez-lp
Italia: 15 Andrea Masi, 14 Luke McLean, 13 Michele Campagnaro, 12 Luca Morisi, 11 Leonardo Sarto, 10 Kelly Haimona, 9 Edoardo Gori, 8 Sergio Parisse, 7 Simone Favaro, 6 Alessandro Zanni, 5 Joshua Furno, 4 Quintin Geldenhuys, 3 Martin Castrogiovanni, 2 Leonardo Ghiraldini, 1 Matias Aguero.
Rezerve: 16 Andrea Manici, 17 Alberto De Marchi, 18 Dario Chistolini, 19 Marco Bortolami, 20 Francesco Minto, 21 Guglielmo Palazzani, 22 Luciano Orquera, 23 Giulio Toniolatti.

Argentina: 15 Joaquín Tuculet, 14 Lucas González Amorosino, 13 Horacio Agulla, 12 Jerónimo De la Fuente, 11 Manuel Montero, 10 Juan Martín Hernández, 9 Tomás Cubelli, 8 Leonardo Senatore, 7 Javier Ortega Desio, 6 Facundo Isa, 5 Tomás Lavanini, 4 Guido Petti, 3 Nahuel Tetaz Chaparro, 2 Matías Cortese, 1 Marcos Ayerza.
Rezerve: 16 Santiago Iglesias Valdez, 17 Lucas Noguera Paz, 18 Ramiro Herrera, 19 Lucas Ponce, 20 Tomás Lezana, 21 Martín Landajo, 22 Nicolás Sánchez, 23 Matías Moroni.

Twickenham, Londra: Anglia-Africa de Sud 28-31 (6-13)
Au marcat:Wilson-e,Morgan-e,Barritt-e,Farrell-2tr,2lp,Ford-lp respectiv Serfontein-e,Reinach-e,Burger-e,Lambie-2tr,3lp,dg
Anglia: 15 Mike Brown, 14 Anthony Watson, 13 Brad Barritt, 12 Kyle Eastmond, 11 Jonny May, 10 Owen Farrell, 9 Danny Care, 8 Billy Vunipola, 7 Chris Robshaw (c), 6 Tom Wood, 5 Courtney Lawes, 4 Dave Attwood, 3 David Wilson, 2 Dylan Hartley, 1 Joe Marler.
Rezerve: 16 Rob Webber, 17 Matt Mullan, 18 Kieran Brookes, 19 George Kruis, 20 Ben Morgan, 21 Ben Youngs, 22 George Ford, 23 Marland Yarde.

Africa de Sud: 15 Willie le Roux, 14 JP Pietersen, 13 Jan Serfontein, 12 Jean de Villiers (c), 11 Bryan Habana, 10 Pat Lambie, 9 Cobus Reinach, 8 Duane Vermeulen, 7 Schalk Burger, 6 Marcell Coetzee, 5 Victor Matfield, 4 Eben Etzebeth, 3 Jannie du Plessis, 2 Adriaan Strauss, 1 Tendai Mtawarira.
Rezerve: 16 Bismarck du Plessis, 17 Trevor Nyakane, 18 Coenie Oosthuizen, 19 Bakkies Botha, 20 Teboho Mohoje, 21 Francois Hougaard, 22 Handré Pollard, 23 Cornal Hendricks.

Millennium Stadium, Cardiff: Tara Galilor-Fiji 17-13 (17-6)
Au marcat:North-e,Cuthbert-e, eseu de penalizare, Priestland-tr respectiv Nadolo-e,tr,2lp
Tara Galilor: 15 Liam Williams, 14 Alex Cuthbert, 13 Scott Williams, 12 Jamie Roberts, 11 George North, 10 Rhys Priestland, 9 Mike Phillips, 8 Taulupe Faletau, 7 Justin Tipuric, 6 Dan Lydiate, 5 Luke Charteris, 4 Bradley Davies, 3 Samson Lee, 2 Scott Baldwin, 1 Gethin Jenkins (c).
Rezerve: 16 Emyr Phillips, 17 Nicky Smith, 18 Rhodri Jones, 19 Alun Wyn Jones, 20 James King, 21 Rhodri Williams, 22 James Hook, 23 Cory Allen.

Fiji: 15 Metuisela Talebula, 14 Waisea Nayacalevu, 13 Vereniki Goneva, 12 Nemani Nadolo, 11 Asaeli Tikoirotuma, 10 Josh Matavesi, 9 Nikola Matawalu, 8 Masi Matadigo, 7 Akapusi Qera (c), 6 Dominiko Waqaniburotu, 5 Tevita Cavubati, 4 Leone Nakarawa, 3 Manasa Saulo, 2 Sunia Koto, 1 Campese Ma’afu.
Rezerve: 16 Tuapati Talemaitoga, 17 Jerry Yanuyanutwa, 18 Isei Colati, 19 Nemia Soqeta, 20 Malakai Ravulo, 21 Henry Seniloli, 22 Jonetani Ralulu, 23 Timoci Nagusa.

Murrayfiled, Edinburgh: Scotia-Noua Zeelanda 16-24 (10-14)
Au marcat:Seymour-e,Laidlaw-tr,3lp respectiv Vito-e,Thrush-e,Slade-tr,lp, Carter-3lp
Scotia: 15 Stuart Hogg, 14 Sean Maitland, 13 Mark Bennett, 12 Alex Dunbar, 11 Tommy Seymour, 10 Finn Russell, 9 Greig Laidlaw (c), 8 Adam Ashe, 7 Blair Cowan, 6 Rob Harley, 5 Jonny Gray, 4 Richie Gray, 3 Euan Murray, 2 Ross Ford, 1 Alasdair Dickinson.
Rezerve: 16 Fraser Brown, 17 Gordon Reid, 18 Geoff Cross, 19 David Denton, 20 Johnnie Beattie, 21 Chris Cusiter, 22 Duncan Weir, 23 Sean Lamont.

Noua Zeelanda: 15 Ben Smith, 14 Colin Slade, 13 Malakai Fekitoa, 12 Ryan Crotty, 11 Charles Piutau, 10 Dan Carter, 9 TJ Perenara, 8 Victor Vito, 7 Sam Cane, 6 Richie McCaw (c), 5 Dominic Bird, 4 Jeremy Thrush, 3 Charlie Faumuina, 2 James Parsons, 1 Joe Moody.
Rezerve: 16 Dane Coles, 17 Wyatt Crockett, 18 Ben Franks, 19 Luke Romano, 20 Liam Messam, 21 Augustine Pulu, 22 Sonny Bill Williams, 23 Julian Savea.

Stade de France, Paris: Franta-Australia 29-26 (17-16)
Au marcat:Tillous-Borde-e,Thomas-e,Lopez-2tr,4lp,Kockott-lp respectiv Ashley-Cooper-e,Simmons-e,Foley-2tr,4lp
Franta: 15 Scott Spedding, 14 Yoann Huget, 13 Alexandre Dumoulin, 12 Wesley Fofana, 11 Teddy Thomas, 10 Camille Lopez, 9 Sébastien Tillous-Borde, 8 Damien Chouly, 7 Bernard Le Roux, 6 Thierry Dusautoir (c), 5 Yoann Maestri, 4 Pascal Papé, 3 Nicolas Mas, 2 Guilhem Guirado, 1 Alexandre Menini
Rezerve: 16 Benjamin Kayser, 17 Uini Atonio, 18 Xavier Chiocci, 19 Sébastien Vahaamahina,20 Yannick Nyanga, 21 Rory Kockott,22 Rémi Talčs, Maxime Mermoz, 23 Mathieu Bastareaud

Australia: 15 Israel Folau, 14 Adam Ashley-Cooper, 13 Tevita Kuridrani, 12 Christian Leali’ifano, 11 Joe Tomane, 10 Bernard Foley, 9 Nick Phipps, 8 Ben McCalman, 7 Michael Hooper (c), 6 Sean McMahon, 5 Rob Simmons, 4 James Horwill, 3 Sekope Kepu, 2 Saia Fainga’a, 1 James Slipper
Rezerve: 16 James Hanson, 17 Benn Robinson, 18 Ben Alexander, 19 Will Skelton, 20 Matt Hodgson, 21 Will Genia, 22 Quade Cooper, 23 Rob Horne

1,969 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

1 Comment

Leave A Response